Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Wawrzyńca Grojec

Kościół świętego Wawrzyńca Grojec

Drewniano-murowany kościół z zewnątrz, widziany od frontu - kwadratowej wieży wkomponowanej w bryłę świątyni. Widok zza murowanego ogrodzenia z niebieską metalową bramą. Wokół rosną drzewa.

ul. B. Chowańca 1, 32-615 Grojec Region turystyczny: Oświęcim i okolice

tel. +48 338428095
Obecny drewniany kościół świętego Wawrzyńca w Grojcu został zbudowany w latach 1765–1766. Budowę ufundował ówczesny właściciel Grojca – hrabia Franciszek Jakub Szembek, a po jego śmierci żona hrabiego – Anna Potocka.

Parafia w Grojcu powstała w latach 1285–1325, kiedy we wsi w okolicy zamku grojeckiego istniała już kaplica. Ale ani kaplica, ani pierwszy kościół z 1671 roku nie zachowały się. Dzisiejszą świątynię otacza kamienny mur, okalający pozostałość po cmentarzu parafialnym, ze starym zabytkowym krzyżem, i jest ładnie wkomponowany w okolicę.

Obecna świątynia jest jednonawowa, drewniano-murowana. Nawa i węższe, trójbocznie zamknięte, prezbiterium są drewniane – wzniesione w konstrukcji zrębowej, o ścianach oszalowanych pionowym deskowaniem. Od strony północnej i południowej dostawiono w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku murowaną zakrystię oraz kaplicę.

Wystrój kościoła jest późnobarokowy i rokokowy. Wewnątrz na stropie znajduje się polichromia ukazująca sceny z życia Matki Bożej i Jezusa w otoczeniu piętnastu scen odpowiadających tajemnicom różańca świętego oraz postaci czterech Ewangelistów. Rokokowa jest również ambona zdobiona główkami aniołków i rzeźbą Ducha Świętego na baldachimie. Wyposażenie kościoła stanowi także misternie zdobiony konfesjonał barokowy sprzed 1748 roku stojący pod chórem. 

Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej

Z kościołem w Grojcu wiąże się interesująca historia związana z rekwizycją przez Niemców w czasie II wojny światowej zabytkowych XVIII-wiecznych dzwonów. „Cudownym” zbiegiem okoliczności dzwony te nie zostały przetopione. Ocalały i zostały zamontowane na dzwonnicach kościołów niemieckich. Dzięki zaangażowaniu parafian i poszukiwaniom profesora Kazimierza Bielenina zostały po wojnie odnalezione i przywiezione do parafii.

 

 


Powiązane treści