Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Bazylika Grobu Bożego Miechów

Bazylika Grobu Bożego Miechów

Biały wysoki postument z wejściem do grobu Bożego, nad nim romby, cztery kolumny, między nimi okrągły obraz Chrystusa Zmartwychwstałego. Wyżej kopuła z krzyżem z dwiema belkami. U góry sklepienie kopuły malowane w kwadraty z małym okrągłym oknem. Po bokach w ścianach również okrągłe małe okna. Po lewej dodatkowo duże okno z łukiem, pod nim klęczniki i ławka. Po prawej leży krzyż.

ul. Warszawska 1A, 32-200 Miechów Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 530766522
Na całym świecie są tylko dwa takie miejsca. W Jerozolimie oraz w Miechowie. Grób Boży, który znajduje się w małopolskiej miejscowości jest kopią jerozolimskiego. To wyjątkowe miejsce oraz cel pielgrzymek wiernych z całej Europy, choć nie tylko.

Wszystko zaczęło się w XII wieku, kiedy to właściciel Miechowa, Jaksa z rodu Gryfitów wyprawił się do Jerozolimy. Sprowadził stamtąd zakonników – stróżów Grobu Bożego zwanych Bożogrobcami. Jaksa ufundował zakonnikom kościół i klasztor oraz podarował im Miechów wraz z dwiema sąsiednimi miejscowościami. Do zadań zakonu w Jerozolimie należała opieka nad Grobem Bożym oraz pielgrzymami do niego przybywającymi. To Bożogrobcom zawdzięczamy powstanie w Polsce kopii jerozolimskiego Grobu Pana Jezusa. Kiedy w 1187 roku Jerozolima została zdobyta przez wojska Saladyna, a chrześcijanie stamtąd wypędzeni, Grób Pański był niedostępny dla pielgrzymów. Miechów stał się wówczas celem pątników z całej Europy. Gdyby przyjrzeć się gościom, którzy tu bywali, znajdą się wśród nich królowie Władysław Łokietek i Władysław Jagiełło, była też królowa Jadwiga, późniejsza święta i wiele innych znakomitych postaci. Grób, który obecnie znajduje się w Miechowie, to kopia pochodząca z roku 1530. Musiał on zostać odbudowany po pożarze klasztoru w 1506 roku. W Miechowie możemy zobaczyć fragment skały, w której wykuty był Grób Chrystusa. Jest on oprawiony w koronę cierniową odlaną z brązu i wbudowany w ścianę Kaplicę Grobu Pańskiego.  Dziś miechowskim sanktuarium opiekują się księża diecezjalni. Natomiast w 1846 roku został powołany Zakon Rycerski Grobu Bożego. Jest to jednak zakon świecki. Siedziby tego zakonu znajdują się na całym świecie. W Miechowie ma on swoją siedzibę główną.


Powiązane treści