Back

Te atrakcje są znów dostępne!

Te atrakcje są znów dostępne!

Zabytkowa wieża ratuszowa i Sukiennice na krakowskim Rynku Głównym
Z zachowaniem szczególnej ostrożności i zasad higieny, ale można już odwiedzać większość atrakcji w regionie.

Znów można odwiedzić:

  • Apilandię - Interaktywne Centrum Pszczelarstwa w Kleczy Dolnej koło Wadowic. Centrum może pochwalić się zajęciem piątego miejsca w rankingu Top 10 Najlepszych Atrakcji Rodzinnych 2020!

  • Żywe Muzeum Obwarzanka ruszyło z warsztatami. Jeżeli jesteście ciekawi jak powstaje najbardziej rozpoznawalny kulinarny symbol Krakowa i chcecie spróbować swoich sił w pieczeniu obwarzanków - to miejsce jest dla Was.

Od 1 lipca ponownie można zwiedzać tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Rezerwacji na zwiedzanie z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można już teraz dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Dostępne są tam terminy do 30 września. Tam także znajduje się nowy regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną

Działają już parki rozrywki: Inwałd Park (pięć parków tematycznych: park miniatur, sredniowieczny, dinozaurów, Jana Pawła II i mini zoo) oraz Energylandia. Można także odwiedzać już krakowski ogród zoologiczny.

Muzeum Narodowe w Krakowie ponownie otworzyło wszystkie oddziały. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach czynna jest od wtorku do soboty w godz. 10.00 - 17.00, w niedzielę w godz. 10.00 – 16.00. Codziennie w godz. 13.00 - 14.00 będzie zamykana z powodu dodatkowej dezynfekcji.Przed wizytą koniecznie zapoznajcie się z nowym regulaminem zwiedzania. Od 30 maja 2020 można odwiedzać Muzeum Dom Jana Matejki oraz Pałac Biskupa Erazma Ciołka. Zapraszamy ponownie do zwiedzania Starej Synagogi (ul. Szeroka 24). W autentycznych wnętrzach dawnej bożnicy obejrzycie wystawę Dzieje i kultura Żydów krakowskich, prezentującą m.in. najcenniejsze zabytki muzealnej kolekcji judaików. Uzupełnieniem tematu jest wystawa czasowa Kazimierzanin , która jest próbą pokazania współczesnego Krakowa i jego mieszkańców w kontekście przeszłości oraz obecnych, dynamicznych przemian, wpływających na zmianę wyglądu miasta i życie codzienne krakowian. Dostępny jest również Pałac Muzeum Książąt Czartoryskich.

Muzeum Krakowa również sukcesywnie otwiera swe oddziały. Koci kustosz Hipolit zaprasza do Kamienicy Hipolitów na wystawy Mieszczański dom Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta. Poznaj życie codzienne krakowskiego mieszczaństwa na przestrzeni kilku stuleci i dowiedz się, na czym polegała praca introligatora w Krakowie w XIX wieku. Inny koci kustosz - Włodek zaprasza do Domu Zwierzynieckiego na wystawy Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty Zwierzyniec zaprasza: Garbary. Przyjdź, poczuj atmosferę krakowskich przedmieść sprzed wieku i dowiedz się, jaką rolę spełniały dawniej Dolne Młyny i jakie skarby kryją archiwa klasztoru ojców Karmelitów. Muzeum Krakowa Rynek Podziemny zaprasza do zwiedzania wystawy Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Zejdź pod ziemię, poznaj tajemnice średniowiecznego miasta i poczuj atmosferę i codzienne życie rynku sprzed setek lat.

Od 26 maja ponownie otwarta jest Apteka pod Orłem. Zapraszamy do zwiedzania wystawy Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Poznaj losy mieszkających tam Żydów, ukazane przez pryzmat wspomnień właściciela i pracowników apteki. Poczuj atmosferę miejsca spotkań i schronienia dla mieszkańców getta.

Historię Krakowa z okresu II wojny światowej i reżimu komunistycznego uzupełniają ekspozycje w oddziałach Fabryka Schindlera oraz Ulica Pomorska, które zostaną otwarte 4 czerwca.

Srebrny kur zapiał znowu w Parku Strzeleckim - otwarty jest już Celestat, gdzie zapraszamy na wystawę Krakowskie Bractwo Kurkowe i obronność miejska. Na ekspozycji można zobaczyć historię Bractwa oraz uzbrojenie, jakim posługiwali się mieszkańcy Krakowa w dawnych wiekach, a także rekonstrukcje dawnych fortyfikacji miasta.

W Pałacu Krzysztofory można już odkrywać fenomen Krakowa na wystawie "Cyberteka. Kraków czas i przestrzeń". Natomiast historię transportu kolejowego przybliży wszystkim odwiedzającym ekspozycja czasowa "Krakowskie drogi żelazne" w Muzeum Podgórza.

Można już zwiedzić także Wieżę Ratuszową. Muzeum Krakowa zaprasza do podziwiania panoramy Krakowa z okien tego siedemsetletniego budynku na Rynku Głównym. A wspinaczka po 110 stopniach z powodzeniem może zastąpić codzienną porcję ćwiczeń fizycznych – to sama przyjemność i przerwa od nauki czy pracy w domu. Otwarty jest już Barbakan i Mury Obronne.

Czynne jest Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) ponownie otwiera dla zwiedzających swoje wystawy "Mój drugi dom? Huta im. Lenina" oraz "Atomowa groza". Poznaj kombinat z różnej perspektywy i dowiedz się, ile prawdy mają w sobie mity o nowohuckich schronach. Trasa turystyczna "Podziemna Nowa Huta" pozostaje zamknięta do odwołania. 

Otwarty dla zwiedzających jest już MOCAK! Muzeum przygotowało aż 4 nowe wystawy: "Papież | The Pope" – wystawę zbiorowa poświęcona Janowi Pawłowi II, "Roman Ingarden_Filozof i fotograf", "Dialog z przestrzenią" oraz "Współczesne modele realizmu". Poza tym MOCAK przedłużył też następujące ekspozycje:  „II wojna światowa – dramat, symbol, trauma”, Guido Casaretto „Duchy materii”, Mikołaj Smoczyński „Ekspozycja prywatna”. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 11-19, a regulamin zwiedzania znajdziecie na ich stronie i FB.

W Krakowie zostało otwarte dla zwiedzających także Muzeum Witrażu i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. To drugie zaprasza na ekspozycję stałą od Librarii do Auli od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 14:30 (ostatnie wejście). W godz. 12:30-13:00 trwa przerwa techniczna wyłączająca na ten czas ekspozycję. 

Turystów zapraszają ponownie Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni - szczegóły tutaj.

Otwarty dla zwiedzających jest już Zamek w Wiśniczu. Udostępnione zostają cztery trasy turystyczne: Trasa Dworska (zwiedzanie komnat zamkowych), Kaplica zamkowa z Kryptą i Wystawą Pompa Funebris, Trasa Podziemna i Wystawa średniowiecznych narzędzi tortur oraz Wystawa Arsenał Wiśnicki (nowość). Nieczynne na razie pozostaną: Bastion VR, Kawiarnia Zamkowa, Muzeum Ziemi Wiśnickiej ul. Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz. Ważne: Zawieszone do odwołania zostaje zwiedzanie w grupach z przewodnikiem. Wszystkie trasy można zwiedzać indywidualnie, jedynie Trasę Podziemną pod nadzorem pracownika zamku. Prosimy o zapoznanie się z nowym regulaminem zwiedzania.

Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej jest otwarte dla zwiedzających, choć w ograniczony sposób: od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 15:20 przy limicie 10 osób na terenie obiektu. W muzeum czeka nowa wystawa: „Sztuka dalekowschodnia z kolekcji Marii i Emila Zegadłowicza”. Są to dzieła powstałe w Chinach z początku XX wieku. Głównie wielkoformatowe akwarele na papierze chińskim przedstawiające życie na dworze cesarskim oraz postacie z najsłynniejszych chińskich legend o Ośmiu Nieśmiertelnych. Wszystkim pracom towarzyszą teksty związane z ich powstaniem oraz opisujące wydarzenia na nich przedstawione.

Również Tarnów powoli otwiera się na turystów. Zwiedzać można już najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce ( istniejące od 1888 r. w grupach do 5 osób, od wtorku do piątku w godzinach 10:00 - 15:00, a w niedziele i święta 9:00 - 14:00 (przerwa w godzinach 12:00 - 13:00). Otwarta będzie również Galeria BWA.

Po dłuższej przerwie zostały otwarte dla zwiedzających oddziały i filie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu: Muzeum Pienińskie w Szlachtowej, Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, Sądecki Park Etnograficzny (spacerowo, bez dostępu do ekspozycji), Miasteczko Galicyjskie, Dom Gotycki, Gmach Główny. W tych placówkach obowiązują środki ostrożności, o których można przeczytać w zakładkach poszczególnych placówek na stronie internetowej www.muzeum.sacz.pl.

Po przerwie spowodowanej stanem pandemii również Muzeum Tatrzańskie ponownie uruchamia swoje filie. Jako pierwsze otwarte dla zwiedzających będzie Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka. Oddział ma charakter biograficzno-literacki i był miejscem pobytu państwa Makuszyńskich najpierw podczas częstych wakacji, a w późniejszym czasie stałym miejscem zamieszkania.

Do aktywnego wypoczynku i wycieczek zaprasza Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach. W Czernichowie natomiast można odwiedzić Stację Muzeum Czernichów Główny - Zwiedzanie w systemie: Jedna Rodzina co Godzina w cenie specjalnej 15 zł / osobę ( zniżka -25%, dzieci do lat 3 wstęp wolny), wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Udostępnionych do zwiedzania jest już wiele miejsc na Szlaku Architektury Drewnianej, w tym cerkwie i kościoły z Listy UNESCO.

W Krynicy-Zdrój czeka na Was udostępniona Wieża Widokowa oraz kolej gondolowa na Jaworzynę i kolejka na Górę Parkową.

Do spacerów zapraszają Ogrody Sensoryczne w Muszynie, gdzie zakwitło już mnóstwo kwiatów. Pamiętajcie jednak o zachowaniu odstępu od innych spacerowiczów.

W Olkuszu możecie zajrzeć do Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego i Galerii Sztuki Współczesnej BWA. Można również poszaleć na terenie olkuskiego Skate Parku. W niedalekim Rabsztynie czynna jest Chata Kocjana.

Do odwiedzenia zachęcają również małopolskie lasy i Parki Narodowe. Niezmiennie zachęcamy również do udziału w Spływie Dunajcem - to niezapomniane przeżycie i jedna z atrakcji, której nie możecie opuścić będąc w Małopolsce.

 


Related Assets