Back

Te atrakcje są znów dostępne!

Te atrakcje są znów dostępne!

Zabytkowa wieża ratuszowa i Sukiennice na krakowskim Rynku Głównym
Z zachowaniem szczególnej ostrożności i zasad higieny, ale można już zwiedzać niektóre atrakcje turystyczne.

Od 26 maja ponownie zapraszamy do Apteki pod Orłem do zwiedzania wystawy Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Poznaj losy mieszkających tam Żydów, ukazane przez pryzmat wspomnień właściciela i pracowników apteki. Poczuj atmosferę miejsca spotkań i schronienia dla mieszkańców getta.

Historię Krakowa z okresu II wojny światowej i reżimu komunistycznego uzupełniają ekspozycje w oddziałach Fabryka Schindlera oraz Ulica Pomorska, które zostaną otwarte 4 czerwca.

Srebrny kur zapiał znowu w Parku Strzeleckim - otwarty jest już Celestat, gdzie zapraszamy na wystawę Krakowskie Bractwo Kurkowe i obronność miejska. Na ekspozycji można zobaczyć historię Bractwa oraz uzbrojenie, jakim posługiwali się mieszkańcy Krakowa w dawnych wiekach, a także rekonstrukcje dawnych fortyfikacji miasta.

W Pałacu Krzysztofory można już odkrywać fenomen Krakowa na wystawie "Cyberteka. Kraków czas i przestrzeń". Natomiast historię transportu kolejowego przybliży wszystkim odwiedzającym ekspozycja czasowa "Krakowskie drogi żelazne" w Muzeum Podgórza.

Można już zwiedzić także Wieżę Ratuszową. Muzeum Krakowa zaprasza do podziwiania panoramy Krakowa z okien tego siedemsetletniego budynku na Rynku Głównym. A wspinaczka po 110 stopniach z powodzeniem może zastąpić codzienną porcję ćwiczeń fizycznych – to sama przyjemność i przerwa od nauki czy pracy w domu.

Czynne jest Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) ponownie otwiera dla zwiedzających swoje wystawy "Mój drugi dom? Huta im. Lenina" oraz "Atomowa groza". Poznaj kombinat z różnej perspektywy i dowiedz się, ile prawdy mają w sobie mity o nowohuckich schronach. Trasa turystyczna "Podziemna Nowa Huta" pozostaje zamknięta do odwołania. 

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach czynna będzie od wtorku do soboty w godz. 10.00 - 17.00, w niedzielę w godz. 10.00 – 16.00. Codziennie w godz. 13.00 - 14.00 będzie zamykana z powodu dodatkowej dezynfekcji.Przed wizytą koniecznie zapoznajcie się z nowym regulaminem zwiedzania. Obecnie można już także zwiedzać Barbakan i Mury Obronne. Przygotowywane są do otwarcia również kolejne oddziały Muzeum Krakowa, dbając o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa zwiedzającym i pracownikom. 

Od wtorku 12 maja otwarty dla zwiedzających jest już MOCAK! Muzeum przygotowało aż 4 nowe wystawy: "Papież | The Pope" – wystawę zbiorowa poświęcona Janowi Pawłowi II, "Roman Ingarden_Filozof i fotograf", "Dialog z przestrzenią" oraz "Współczesne modele realizmu". Poza tym MOCAK przedłużył też następujące ekspozycje:  „II wojna światowa – dramat, symbol, trauma”, Guido Casaretto „Duchy materii”, Mikołaj Smoczyński „Ekspozycja prywatna”. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 11-19, a regulamin zwiedzania znajdziecie na ich stronie i FB.

W Krakowie zostało otwarte dla zwiedzających także Muzeum Witrażu.

Od dnia 15 maja zostaje otwarty dla zwiedzających Zamek w Wiśniczu. Udostępnione zostają cztery trasy turystyczne: Trasa Dworska (zwiedzanie komnat zamkowych), Kaplica zamkowa z Kryptą i Wystawą Pompa Funebris, Trasa Podziemna i Wystawa średniowiecznych narzędzi tortur oraz Wystawa Arsenał Wiśnicki (nowość). Nieczynne na razie pozostaną: Bastion VR, Kawiarnia Zamkowa, Muzeum Ziemi Wiśnickiej ul. Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz. Ważne: Zawieszone do odwołania zostaje zwiedzanie w grupach z przewodnikiem. Wszystkie trasy można zwiedzać indywidualnie, jedynie Trasę Podziemną pod nadzorem pracownika zamku. Prosimy o zapoznanie się z nowym regulaminem zwiedzania.

Również Tarnów powoli otwiera się na turystów. Zwiedzać można już najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce ( istniejące od 1888 r. w grupach do 5 osób, od wtorku do piątku w godzinach 10:00 - 15:00, a w niedziele i święta 9:00 - 14:00 (przerwa w godzinach 12:00 - 13:00). Otwarta będzie również Galeria BWA.

Po dłuższej przerwie zostały otwarte dla zwiedzających oddziały i filie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu: Muzeum Pienińskie w Szlachtowej, Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, Sądecki Park Etnograficzny (spacerowo, bez dostępu do ekspozycji), Miasteczko Galicyjskie, Dom Gotycki, Gmach Główny. W tych placówkach obowiązują środki ostrożności, o których można przeczytać w zakładkach poszczególnych placówek na stronie internetowej www.muzeum.sacz.pl.

Po przerwie spowodowanej stanem pandemii również Muzeum Tatrzańskie ponownie uruchamia swoje filie. Jako pierwsze otwarte dla zwiedzających będzie Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka. Oddział ma charakter biograficzno-literacki i był miejscem pobytu państwa Makuszyńskich najpierw podczas częstych wakacji, a w późniejszym czasie stałym miejscem zamieszkania.

Do aktywnego wypoczynku i wycieczek zaprasza Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach. W Czernichowie natomiast można odwiedzić Stację Muzeum Czernichów Główny - Zwiedzanie w systemie: Jedna Rodzina co Godzina w cenie specjalnej 15 zł / osobę ( zniżka -25%, dzieci do lat 3 wstęp wolny), wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Udostępnionych do zwiedzania jest już wiele miejsc na Szlaku Architektury Drewnianej, w tym cerkwie i kościoły z Listy UNESCO.

W Krynicy-Zdrój czeka na Was udostępniona Wieża Widokowa, a od 22 maja ruszyła kolej gondolowa na Jaworzynę i kolejka na Górę Parkową.

Do spacerów zapraszają Ogrody Sensoryczne w Muszynie, gdzie zakwitło już mnóstwo kwiatów. Pamiętajcie jednak o zachowaniu odstępu od innych spacerowiczów.

W Olkuszu możecie zajrzeć do Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego i Galerii Sztuki Współczesnej BWA. Można również poszaleć na terenie olkuskiego Skate Parku. W niedalekim Rabsztynie czynna jest Chata Kocjana.

Do odwiedzenia zachęcają również małopolskie lasy i Parki Narodowe. Niezmiennie zachęcamy również do udziału w Spływie Dunajcem - to niezapomniane przeżycie i jedna z atrakcji, której nie możecie opuścić będąc w Małopolsce.

Od poniedziałku, 18 maja, nastąpiło otwarcie lokali gastronomicznych - restauracji, barów i kawiarni -  klienci mogą zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym. Na krakowski Rynek wracają powoli krzesełka i parasole.