Ferie w Muzeum Krakowa on-line

Logo Muzeum Krakowa utworzone przez litery MK
W programie zajęcia plastyczne, warsztaty, quizy, oprowadzania tematyczne, filmy i prezentacje. Uwaga! Przed niektórymi zajęciami należy się zaopatrzyć w materiały papiernicze (szczegóły poniżej). Udział w zajęciach on-line jest płatny - 3 zł od jednego uczestnika.


Bilety na warsztaty można nabyć za pośrednictwem strony www.bilety.muzeumkrakowa.pl.

Pałac Krzysztofory

Fasony, wzory i kolory – stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi


11 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 11:30
Warsztaty plastyczne online (ZOOM) dla dzieci w wieku 6–10 lat

Pałac Krzysztofory położony jest między dwoma ważnymi placami: Rynkiem Głównym i placem Szczepańskim. Przez stulecia pełniły one ważne funkcje handlowe. Można było tu spotkać mieszkańców podkrakowskich wsi, którzy przy okazji targów i uroczystości zjeżdżali do Krakowa. Kraków zapełniał się wtedy mieszczanami i kmieciami ubranymi w barwne stroje ozdobione kwiatami, haftami, chwostami, uzupełnione koralami, magierkami i brzękadłami. W trakcie warsztatów poznamy elementy krakowskich strojów ludowych, ich charakterystyczne kolory i zdobiące je wzory. Opowiemy przy okazji o placach krakowskich, na których odbywały się targi. W dalszej części dzieci stworzą zakładkę do książki dekorowaną wzorami zaczerpniętymi z krakowskich strojów ludowych.


Potrzebne materiały: blok techniczny, nożyczki, kredki/farby

 

Rynek Podziemny

Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki

5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 10:00
13 stycznia 2021 (środa), godz. 11.30
Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci w wieku 8–12 lat

Czy w średniowieczu chodzono z nożem po ulicy? Dlaczego pasek był tak ważnym elementem ubioru? Czemu idąc na krakowski Rynek trzeba było bardzo uważać? Zajęcia wprowadzą dzieci w świat średniowiecznej codzienności i mody. Obejrzymy wybrane przedmioty prezentowane na wystawie Rynek Podziemny, a na zakończenie uczestnicy będą mogli wykonać własną sakiewkę.

Potrzebne materiały: kawałek tkaniny zbliżony do kwadratu (ok. 40 x 40 cm), sznurek lub tasiemka, nożyczki i pomoc osoby dorosłej. Opcjonalnie do dekoracji sakiewki: pisaki lub farby do tkanin, igła z kordonkiem/włóczką lub inne materiały do ozdobienia tkaniny.

Kamienica Hipolitów

Od belle epoque do wojennej krynoliny – ikona stylu 100 lat temu

4 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 10:00
13 stycznia 2021 (środa), godz. 10:00

Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci i młodzieży w wieku 12–17 lat

Okres między 1900 a 1920 rokiem to czas rewolucyjnych zmian. Tworzył się wtedy nowy porządek społeczny i obyczajowy. W tym czasie wzrosła również aktywność kobiet w życiu społecznym i zawodowym, co przekładało się na ich udział w działaniach wojennych i w budowaniu nowego ładu w Europie, w tym tworzeniu niepodległej Polski. Symbolem zmian jest także moda, doskonale wyrażająca ewolucje społeczne i obyczajowe. Ozdobna secesyjna suknia czyniąca niekiedy z kobiety lalkę, stała się niepraktyczna dla pracownicy biura, lekarki, prowadzącej automobil, a w końcu zamieniona została na mundur wojskowy lub strój sanitariuszki. Po 1918 roku nie było odwrotu, zmiany postępowały dalej. Nowoczesna kobieta chciała być aktywną, niezależną i zawsze elegancką, a swój styl dopasować do czasów aktualnych.

Czym było „belle epoque”? Czym jest „wojenna krynolina”? Czy ikona stylu może pracować zawodowo? Jak Kraków zmienił się dzięki aktywnym i wykształconym kobietom? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w trakcie warsztatu online organizowanego w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Krakowa.

Fabryka Schindlera

Papierosiarz z Dworca Głównego

7 stycznia 2021 (czwartek), godz. 11:00
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 11:00

Zajęcia online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 14–18 lat

Tematem zajęć będzie mało znany fragment życia okupacyjnego Krakowa, ukazany przez pryzmat niezwykłych losów dziesięcioletniego Henryka.

Henryk Meller pochodził z zasymilowanej, zamożnej rodziny krakowskich Żydów. Po śmierci rodziców i rodzeństwa, przez trzy lata samotnie ukrywał się po „aryjskiej stronie” Krakowa.
Podczas zajęć uczestnicy obejrzą krótką prezentację i 14-minutowy wywiad filmowy z bohaterem i poznają nie tylko jego strategię przetrwania, ale również efekty, jakie ona przyniosła.  Zastanowimy się też, czy odwaga, uczciwość i empatia mają takie samo znaczenie podczas wojny, jak w czasie pokoju.

Apteka pod Orłem

Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta

8 stycznia 2021 (piątek), godz. 12:30
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 12:30

Warsztaty online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 13–18 lat

W marcu 1941 roku niemieckie władze okupacyjne utworzyły na terenie Podgórza „dzielnicę mieszkaniową” dla krakowskich Żydów. Na niewielkiej przestrzeni zamieszkało kilkanaście tysięcy osób. Prześladowania, przymus pracy, skąpe racje żywnościowe to codzienność życia w getcie. Jego powstanie było początkiem końca wielowiekowej historii i kultury Żydów w Krakowie. Wspomnienia ocalałych z Zagłady oraz fotografie z czasu wojny pozwolą na odkrywanie śladów tragicznej przeszłości ludności żydowskiej we współczesnej przestrzeni Podgórza.

Ulica Pomorska

Kamienie rzucone na szaniec

8 stycznia 2021 (piątek), godz. 11:00
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 11:00

Oprowadzanie tematyczne online (ZOOM) po wystawie Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 przeznaczone dla młodzieży w wieku 12–17 lat

Podczas zajęć przybliżymy uczestnikom tragiczną historię chłopców i dziewcząt z konspiracyjnego plutonu harcerskiego „Alicja”. Wykorzystamy do tego celu fragmenty wystawy stałej, znajdującej się w  oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska. Posłużą nam do tego także wnętrza cel aresztu gestapo, gdzie byli oni przetrzymywani. W ten sposób opowiemy o młodości członków plutonu „Alicja”, która przypadła na trudny czas okupacji niemieckiej, oraz o dramatycznych okolicznościach, które tę młodość przerwały.

Muzeum Podgórza

Podgórski quiz historyczny

7 stycznia 2021 (czwartek), godz. 12:30
14 stycznia 2021 (czwartek), godz. 12:30

Zajęcia online (ZOOM), quiz historyczny dla dzieci w wieku 8–12 lat

Jak dobrze znasz Podgórze, kiedyś osobne miasto, a dziś część Krakowa? Czy wiesz, jak nazywał się kiedyś Rynek Podgórski? Kto miał odwagę założyć park na skale i dlaczego na kopcu Kraka nie rośnie już wielki dąb? Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na kilka najistotniejszych pytań i zdradzić garść podgórskich tajemnic.

Muzeum Teatralne – filia Rydlówka

Jasełka pana Rydla

5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 12:00
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 9:30

Warsztaty online (ZOOM) dla dzieci 6–10 lat i 10–13 lat oraz oprowadzanie online (ZOOM) po wystawie

Jesteście ciekawi, jak Lucjan Rydel wyobrażał sobie czas i miejsce Bożego Narodzenia? Zapraszamy do odwiedzenia barwnej krainy wyobraźni poety, gdzie spotkać można zarówno prostych pasterzy, krakowiaków i górali, jak i wielkich polskich władców, a nawet Pana Twardowskiego. Podczas spotkania pokażemy Wam ciekawe zakamarki domu Lucjana Rydla i zajrzymy do jego pięknie ilustrowanej książki Betlejem Polskie. A na koniec podzielimy się z Wami instrukcją na zrobienie własnej jasełkowej kukiełki.

Muzeum Nowej Huty

Co łączy igloo i kameleona?

11 stycznia 2021 (poniedziałek), godz. 10:00
Warsztaty plastyczne on-line dla dzieci w wieku 6 - 9 lat.Oddział macierzysty: Muzeum Nowej Huty
Czas trwania: 60 minut
Niezbędne materiały: kartka A4, kredki

Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb zarówno człowieka, jak i zwierząt. Żółwie chowają się w swoich skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. O bezpiecznych kryjówkach zwierząt i ludzi porozmawiamy podczas oglądania fragmentu wystawy Stan zagrożenia przy os. Szkolnym 37. Zainspirowani ekspozycją stworzymy fantazyjne i niepowtarzalne projekty plastyczne własnych bezpiecznych baz.

Thesaurus Cracoviensis

Sekrety Starej Biblioteki

8 stycznia 2021 (piątek), godz. 9:30
15 stycznia 2021 (piątek), godz. 9:30

Zajęcia online (ZOOM) dla dzieci w wieku 7–11 lat

Za górami, za lasami, na krakowskich Bielanach w jednym z oddziałów Muzeum Krakowa nazwanym Thesaurus Cracoviensis znajduje się wiele tajemniczych pokoi, w których są przechowywane zarówno pospolite, jak i niezwykłe artefakty. Jednym z nich jest Stara Biblioteka. Co takiego tam się kryje? Dawne księgi, ale również plakaty, szkice i rysunki, czasopisma i druki ulotne. Czego tam nie ma! W czasie zajęć poznamy sekrety Starej Biblioteki i zajrzymy do jej zakamarków. Dowiemy się, dlaczego szuflady posiadają niewielkie dziurki oraz zobaczymy, w jaki sposób są przechowywane nasze papierowe artefakty. Zapraszamy do wspólnego odkrywania sekretów Starej Biblioteki!

Stara Synagoga

Chasydzkie wesele

5 stycznia 2021 (wtorek), godz. 13:30
12 stycznia 2021 (wtorek), godz. 13:30

Projekcja filmu online (ZOOM) dla młodzieży w wieku 13–18 lat

Fragmenty filmu dokumentującego tradycyjny ślub żydowski pomiędzy Bruchie a Mottym. Ślub odbył się w środowisku chasydów bobowskich w Nowym Jorku w 2008 roku. Dokument został podarowany Starej Synagodze przez ojca panny młodej, rabina Dawida Singera.
Pokazowi filmu towarzyszy komentarz pracownika Starej Synagogi, objaśniający tradycje ślubne i weselne ortodoksyjnych Żydów.

Kalendarium (4 stycznia – 15 stycznia 2021)

4 stycznia (poniedziałek)
godz. 10:00 (online), Kamienica Hipolitów: Od „belle epoque” do „wojennej krynoliny” – ikona stylu 100 lat temu

5 stycznia (wtorek)
godz. 10:00 (online), Rynek Podziemny: Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki
godz. 12:00 (online), Rydlówka: Jasełka pana Rydla
godz. 13:30 (online), Stara Synagoga: Chasydzkie wesele

7 stycznia (czwartek)
godz. 11:00 (online), Fabryka Schindlera: Papierosiarz z Dworca Głównego
godz. 12:30 (online), Muzeum Podgórza: Podgórski quiz historyczny

8 stycznia (piątek)
godz. 9:30 (online), Thesaurus Cracoviensis: Sekrety Starej Biblioteki
godz. 11:00 (online), Ulica Pomorska: Krakowskie kamienie rzucone na szaniec
godz. 12:30 (online), Apteka pod Orłem: Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta

11 stycznia (poniedziałek)
godz. 10:00 (online), Muzeum Nowej Huty: Co łączy igloo i kameleona?
godz. 11:00 (online), Pałac Krzysztofory: Fasony, wzory i kolory – stroje ludowe mieszkańców podkrakowskich wsi

12 stycznia (wtorek)
godz. 9:30 (online), Rydlówka: Jasełka pana Rydla
godz. 11:00 (online), Fabryka Schindlera: Papierosiarz z Dworca Głównego
godz. 13:30 (online), Stara Synagoga: Chasydzkie wesele

13 stycznia (środa)
godz. 10:00 (online), Kamienica Hipolitów: Od „belle epoque” do „wojennej krynoliny” – ikona stylu 100 lat temu
godz. 11:30 (online), Rynek Podziemny: Sakiewki, mieszki i… rzezimieszki

14 stycznia (czwartek)
godz. 12:30 (online), Muzeum Podgórza: Podgórski quiz historyczny

15 stycznia (piątek)
godz. 9:30 (online), Thesaurus Cracoviensis: Sekrety Starej Biblioteki
godz. 11:00 (online), Ulica Pomorska: Krakowskie kamienie rzucone na szaniec
godz. 12:30 (online), Apteka pod Orłem: Historia obok nas – miejsca krakowskiego getta

Informacje organizacyjne

Udział w zajęciach on-line jest płatny - 3 zł od jednego uczestnika

Bilety na warsztaty można nabyć za pośrednictwem strony www.bilety.muzeumkrakowa.pl.  
Bilet na wydarzenia online w ramach Ferii w muzeum można kupić najpóźniej godzinę przed danym wydarzeniem. Udział w zajęciach jest limitowany do 30 osób.

Zajęcia online w ramach Ferii w muzeum realizowane przez Muzeum odbywają się na platformie do zdalnej komunikacji (ZOOM).

Po skutecznym dokonaniu płatności, Kupujący na wskazany adres mailowy otrzyma bilet na wydarzenie online, zawierający indywidualny kod dostępu umożliwiający uczestnictwo w tym wydarzeniu. W dniu wydarzenia online, 30 minut przed jego rozpoczęciem, Kupujący powinien wprowadzić kod na stronie, do której link znajduje się na bilecie.

W wydarzeniach online w trakcie Ferii mają prawo uczestniczyć wyłącznie osoby, które zakupiły bilet (jeden bilet na jednego uczestnika). Link i kod dostępu do spotkania nie może być przekazywany osobom trzecim.

W związku z brakiem możliwości weryfikacji dokumentów uprawniających do ulgi przysługującej posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem ustala się, że ulga ta nie obowiązuje w stosunku do działań realizowanych przez Muzeum online.