• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Drezyny w Regulicach hitem lata.

W lipcu ruszyła nowa atrakcja turystyczna w Małopolsce: to Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach.  Jest to forma wypoczynku łącząca pasję do kolejnictwa i do turystyki, zbudowana na bazie malowniczej  linii kolejowej nr 103, oddanej do użytkowania w 1899 roku. Jest to najpiękniejszy szlak kolejowy w Polsce, pełen bogactwa przyrodniczego i geologicznego. Jego walory można podziwiać z pokładu 4-osobowej drezyny rowerowej - napędzanej przy pomocy mięśni nóg. Udostępniony szlak linii nr 103 prowadzi przez gminę Alwernia, a na jego trasie znajdują się stacja kolejowa Regulice oraz trzy przystanki osobowe: Nieporaz (Oblaszki), Regulice Górne oraz Alwernia Spalona.

Organizatorzy proponują trzy  trasy: jedną dla zaawansowanych, liczącą  11,2 km, prowadzącą przez Regulice - Nieporaz - Alwernia – Regulice, oraz dwie trasy przeznaczone dla każdego użytkownika, jedna z nich to licząca  5 km trasa prowadząca przez  Regulice - Alwernia – Regulice, druga z nich o długości  6,2 km wiedzie przez Regulice - Nieporaz- Regulice.

Podczas wycieczki spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu, można podziwiać widoki i poznać zasoby przyrody, charakterystyczne dla okolicy. Należą do nich skały triasowe, kamieniołom melafirów oraz licznie bijące źródła, których warstwę wodonośną stanowią wapienie i dolomity z ery mezozoicznej. W pobliżu rozciąga się Puszcza Dulowska i Wąwóz Simota.  Można odwiedzić przy okazji ciekawe miejsca, takie jak Winnica Czak, Gospodarstwo ekologiczne Brodataty czy Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka w Regulicach.
Stacja startowa znajduje się w Regulicach, doskonale skomunikowanych, położonych przy autostradzie A4 (węzeł Rudno) - ok. 30 km od Krakowa i Katowic.

Informacje: www.drezynyregulice.pl

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty