• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Zapraszamy do Zawoi na Babiogórską Jesień.

W dniach od 28 do 30 września, odbędzie się 34. edycja festiwalu „Babiogórska Jesień”. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie Beskidów. Festiwal prezentuje folklor babiogórski oraz sztukę ludową regionu, które są niezwykle wartościowym elementem szeroko pojętej kultury ludowej. Impreza od początku swojego istnienia wypracowała własny niepowtarzalny charakter. „Babiogórska Jesień”  przywraca pamięć o pasterskiej przeszłości regionu. Odbywa się ona u schyłku sezonu wypasowego, którego koniec wyznacza dzień św. Michała Archanioła. Głównym zaś punktem wydarzenia jest powitanie jesiennego redyku, który od lat nadaje niepowtarzalny charakter tej imprezie.

Podczas festiwalu wystąpią zespoły ze Słowacji, Austrii, Czech i Polski oraz twórcy ludowi i rękodzielnicy z całego łuku „Karpat”, których dzieła można podziwiać na organizowanym kiermaszu. Tegoroczna edycja obfitować będzie w bogaty program muzyczny, liczne warsztaty dla dzieci, pokazy zapomnianych zawodów i wystawy edukacyjne. Na terenie festiwalu pojawi się szałas z bacą i jego pomocnikiem, namiot w którym prezentowane będzie rzemiosło i sztuka babiogórska, stoiska z wyrobami twórców ludowych oraz jedzeniem regionalnym. Na scenie zaś zaprezentują się m.in.: Górale Babiogórscy, Górale Orawscy, Lachy Sądeckie, Słowacy, Austriacy i Zaolzianie. W programie wieczornym na scenie wystąpią czołowe polskie zespoły folkowe – Besquidians,  Megitza i ENEJ.

Podczas trwania festiwalu  odbędą się pokazy „Na szałasie”, podczas których będzie można  zobaczyć jak tworzy się oscypki i piecze moskaliki, spróbować  prania na tarze, ustawiania „kopki z sianem”, młócenia kapusty i noszenia wody z pomocą drewnianych nosideł. Przez cały czas trwania imprezy odbywać się będzie pokaz zajęć codziennych bacy i jego pomocnika: rozpoczęcie dnia, dojenie owiec, produkcja różnego rodzaju serów – bundz, oscypek, bryndza.  Atrakcją będą też warsztaty tworzenia fujarek pasterskich oraz zabawek ludowych. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali „Zabawy babiogórskie”. Imprezie towarzyszą Targi Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego oraz liczne warsztaty dla dzieci.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej:  www.babiogorskajesien.pl

 

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty