Kategorie:

zaawansowane

Zapraszamy do Muzeum Podgórza.

26 kwietnia 2018 roku w Krakowie, po latach starań mieszkańców i urzędników, w  dawnym zajeździe pod św. Benedyktem, otwarto Muzeum Podgórza. Idea dotycząca utworzenia w zabudowaniach pod św. Benedyktem Muzeum Podgórza, zainicjowana przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL w roku 2008, została przyjęta przez Radę Miasta Krakowa. Muzeum zostało oddane pod opiekę Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a trwający dwa lata generalny remont przywrócił zabudowaniom blask i pozwolił zaadaptować zabytkowe wnętrza na potrzeby nowoczesnej instytucji muzealnej.

Budynek był  przez wiele lat opuszczony, jednak kryje on  w sobie bogatą historię, która odkrywana jest na wystawie stałej „Miasto pod kopcem Kraka” oraz na towarzyszących jej wystawach czasowych.  Wystawa główna opowiada w sposób chronologiczno-tematyczny dzieje Podgórza. Zwiedzając kolejne sale widz poznaje najważniejsze postaci, które tworzyły kulturowy dorobek Podgórza, jego samorządność i tożsamość miejsca.

W mieszkańcach Podgórza, przed kilku laty narodziła się idea powstania placówki muzealnej, której działalność będzie koncentrowała się na historii i współczesności tej części Krakowa. Na wystawie zobaczyć można wiele rodzinnych pamiątek i niezwykłych wspomnień, przekazanych przez mieszkańców tej dzielnicy Krakowa. Muzeum Podgórza to miejsce otwarte, integrujące podgórzan, lokalne instytucje, organizacje i stowarzyszenia. Działalność muzeum oraz prezentowane w nim wystawy czasowe dotyczą całego prawobrzeżnego Krakowa. Tematyka wystawy stałej koncentruje się na historii dawnego miasta Podgórze.

 

 

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty