Kategorie:

zaawansowane

Zamki wiecznie żywe

Zamki i zamczyska, ruiny średniowiecznych fortec i magnackie rezydencje doby renesansu i baroku spotykamy w Małopolsce niemal na każdym kroku. Budowano je najczęściej na wysokich, widocznych z daleka wzgórzach, dzięki czemu stanowią jedne z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu w regionie.

Najwspanialszy jest oczywiście zamek królewski na Wawelu w Krakowie. Wraz z archikatedrą św. Stanisława BM i św. Wacława tworzy on niepowtarzalny zespół zabytkowy. Znane są także zamki jurajskie, zwane – z racji położenia na szczytach skalnych turni – „Orlimi Gniazdami”. Większość z nich zbudowano  z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego wzdłuż Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej, tworząc warowny pas, chroniący granice królestwa od strony Śląska. Znaczna część zamków na Szlaku Orlich Gniazd jest zrujnowana, lecz są też obiekty zachowane w całości, jak wspaniała renesansowa rezydencja w Pieskowej Skale, lub odbudowane, jak urocza siedziba rycerska w Korzkwi.  Wiele zamków znajduje się też w Karpatach, pośród beskidzkich grzbietów czy na pogórzach. Najpiękniejsze i najbardziej znane są dwa zamki w Pieninach nad Jeziorem Czorsztyńskim: Dunajec w Niedzicy i Wronin w Czorsztynie. Na Pogórzu Karpackim zobaczyć można wspaniałe palazzo in fortezza, czyli zamek w Nowym Wiśniczu, piękny późnogotycki zameczek w Dębnie czy związany ze sławną kopalnią soli zamek w Wieliczce. Warto również odwiedzić renesansowe rezydencje, które zasłużyły na miano „małego Wawelu”: w Niepołomicach i w Suchej Beskidzkiej.

Małopolskie zamki i warownie ...więcej

Drukuj

Polecamy

  • Szlak Orlich Gniazd

    Orle gniazda, czyli zamki na białych skałach. Dawna granica historycznej Małopolski ze Śląskiem przebiegała inaczej niż obecnie. Historyczny Śląsk stanowił  wówczas dla Małopolski poważne zagrożenie. Stąd decyzja...  

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty