• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Wystawa poświęcona dziełom Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Prawie całą tworzoną przez lata kolekcję Artysty, na którą składa się prawie 900 dzieł, można podziwiać na wystawie Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie, zorganizowanej w rocznicę śmierci artysty. W rok śmierci Wyspiańskiego został powołany komitet, w skład którego weszli przedstawicieli świata sztuki i nauki, celem czuwania nad gromadzonymi w Muzeum wielkimi dziełami Mistrza. Zapraszamy na tę wyjątkową wystawę, jednego z najwybitniejszych twórców polskich - malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru.

Na wystawie można podziwiać najliczniejszą grupę dzieł Wyspiańskiego, zebranych do czasów współczesnych do których zaliczamy: zbiór rysunków ołówkiem, tuszem, węglem, m.in. szkice z czasów szkolnych, projekty  scenograficzne i  typograficzne. Wybitna jest również prezentowana kolekcja malarstwa portretowego i pejzażowego, wykonana pastelami, w której to technice Stanisław Wyspiański osiągnął absolutne mistrzostwo. Miłośnicy sztuki mogą również podziwiać zespół projektów do dekoracji krakowskiego kościoła Ojców Franciszkanów, katedry na Wawelu i Domu Towarzystwa Lekarskiego.

Wystawa stanowi również miejsce prezentacji wielu prac z innych dziedzin twórczości artystycznej Wyspiańskiego, do których zaliczamy: rzemiosło artystyczne, rzeźbę, grafikę oraz książkę artystyczną. Ekspozycja tych dzieł tworzy możliwość zaprezentowania złożoności i różnorodności twórczości artysty. Wybitnej twórczości, w której malarstwo, literatura, teatr i rzemiosło artystyczne łączą się w jedną, spójną całość, tworzącą oryginalny i niepowtarzalny styl.

Zapraszamy do odwiedzenia tej niepowtarzalnej wystawy prezentującej niezwykłe bogactwo artystyczne, które pozostawił po sobie Artysta.

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty