Kategorie:

zaawansowane

Wapienne

Maleńka łemkowska wioska na skraju Magurskiego Parku Narodowego w Beskidzie Niskim jest jednym z najstarszych polskich uzdrowisk!

Wody mineralne
Kamil”,  „Marta”,  „Zuzanna” - dolegliwości reumatologiczne, choroby skóry i układu oddechowego. 


Historia
Już w XVII w. znano i korzystano z miejscowych wód siarczkowych, a w początkach XVIII w. powstał pierwszy zakład zdrojowy. Podobno leczyli się tu powracający po klęsce pod Moskwą w 1812 r. żołnierze Wielkiej Armii cesarza Napoleona.

Oferta turystyczna
Miniaturowe uzdrowisko z odkrytymi basenami kąpielowymi leży w kotlinie u stóp zachodniego krańca Magury Wątkowskiej. To zalesione pasmo górskie objęte jest ochroną w Magurskim Parku Krajobrazowym. Długa wycieczka ku najwyższym szczytom pasma prowadzi obok rezerwatu Kornuty. Są tam ciekawe ostańce skalne, głazy i rzadkie w Beskidach jaskinie. W odległości 8 km od Wapiennego położona jest wieś Sękowa. Słynie ona ze stanowiącego zabytek UNESCO kościoła św. św. Filipa i Jakuba, drewnianej konstrukcji zrębowej z 1520 r. W innych wsiach pośród łagodnych krajobrazów Beskidu Niskiego skryły się kolejne obiekty budownictwa drewnianego: przede wszystkim cerkwie. W samym Wapiennym stoi cerkiew przeniesiona z innej miejscowości, pochodząca z 1785 r. Kolejne znajdziemy w Męcinie Wielkiej (1807) i Ropicy Górnej koło Sękowej (początek XIX w.), a dwie cerkwie (greko-katolicka i prawosławna) zachowały się w Bodakach. U stóp Magury Wątkowskiej leży też Bartne (18 km od Wapiennego), zamieszkane głównie przez Łemków. Są tu liczne stare zagrody, przydrożne krzyże i kapliczki, a także cerkiew z 1842 r., mieszcząca Muzeum Sztuki Cerkiewnej.

Drukuj

Galeria

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty