• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Skanseny odzyskują swój blask.

Sto skansenów stanowiących bezcenne dziedzictwo Małopolski, zostało odnowionych dzięki trwającemu od ponad dwóch lat, projektowi Skansenova, na który zostały wydane środki w wysokości 14 milionów złotych. Pomimo tego, iż projekt zakończy się w grudniu, wiele z odrestaurowanych zabytków jest już  udostępnionych do zwiedzania. Turyści mogą podziwiać obiekty architektury drewnianej, znajdujące się w takich miejscowościach jak: Dobczyce, Nowy Sącz, Zubrzyca Górna, Sidzina, Szymbark, Łosie, Zalipie, Dołęga oraz Wygiełzów. Dla skansenów objętych projektem, została dedykowana strona internetowa: www.skansenova.pl.

Po przeprowadzonej odnowie, wiele ze skansenów oferuje miłośnikom muzeów, zarówno innowacyjne ekspozycje, jak i nowe obiekty, do których zaliczamy: chatę łemkowską, która została przeniesiona z Bartnego do Zagrody Maziarskiej w Łosiu.

Szeroka oferta edukacyjna została zapewniona turystom, chcącym poznać muzea na wolnym powietrzu, poprzez udostępnienie mapek, przewodników z tematycznymi ścieżkami zwiedzania oraz folderów „Zrób to sam”. Strona internetowa zawiera również interaktywną grę, dzięki której można poznać wiele ciekawostek znajdujących się w zabytkowych obiektach.

W ramach projektu planowane jest również wprowadzenie Zintegrowanego Programu Kulturowego. W skład programu miałoby wejść 9 skansenów, wraz z 180 budynkami oraz 190 tysiącami ruchomych muzealiów. Jest to pierwszy tak kompleksowy i realizowany na tak dużą skalę projekt, który ma na celu konserwację zabytków architektury drewnianej.

Zapraszamy do poznawania tych wyjątkowych zabytkowych obiektów, przyciągających corocznie wielu turystów krajowych i zagranicznych.

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty