• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Serdecznie zapraszamy na Konkurs Szopek Krakowskich.

7 grudnia 2017 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się 75. Konkurs Szopek Krakowskich.
Do ubiegłorocznego konkursu zgłoszono łącznie 162 szopki, w tym 120 szopek dziecięcych i młodzieżowych.  To tu w Krakowie – kolebce polskiej kultury - zrodził się fenomen szopki krakowskiej. Warto dodać, iż nigdzie indziej na świecie nie powstają tak niezwykłe, artystyczne budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa.

Forma szopki ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, którzy w okresie jesienno-zimowym poszukiwali zarobku. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było niezwykle popularne aż do I wojny światowej. Po wojnie, zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to zorganizowano I Konkurs Szopek Krakowskich, którego tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego, z krótką przerwą w czasie okupacji.

Szopkarze przybywający w dzień konkursu na Rynek Główny, starają się o zajecie jak najlepszego miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Hejnał o godz. 12.00 wyznacza początek korowodu twórców szopek, który przejdzie wokół Rynku Głównego przed estradę, gdzie będzie miała miejsce prezentacja szopek.

Konkurs Szopek Krakowskich jest otwarty, udział w nim mogą wziąć wszyscy bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie trzy szopki. Obradom komisji, oceniającej szopki, przewodniczy dyrektor Muzeum, a w skład jury wchodzą: etnografowie, historycy sztuki, artyści plastycy, pracownicy Muzeum Historycznego i Muzeum Etnograficznego.

Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 10 grudnia o godz. 12.00, w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Wszystkie zgłoszone szopki będą tradycyjnie prezentowane na pokonkursowej wystawie, wyjątkowo w oddziale Celestat (u. Lubicz 16), która będzie otwarta do połowy lutego.

Szczegóły Konkursu wraz z regulaminem, mogą  Państwo poznać na stronie internetowej: www.szopki.eu

 

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty