Kategorie:

zaawansowane

Rabka-Zdrój

W kotlinie u stóp Gorców i Beskidu Wyspowego leży Rabka- -Zdrój, sławne górskie uzdrowisko dziecięce. Leczą się tu zresztą również dorośli, lecz to dzieci co roku przyznają dorosłym Order Uśmiechu, wręczany osobom,  których działalność przyniosła najmłodszym najwięcej radości.


Historia
Rabczańskie źródła solankowe znane były miejscowej ludności już od wielu stuleciu. O ich wykorzystywaniu do celów leczniczych świadczy choćby dokument książęcy Bolesława Wstydliwego z 1254 r., o którym wspomina w swej kronice XV-wieczny historyk Jan Długosz. Lecz potwierdzenie ich dobroczynnych właściwości, co dało impuls do rozwoju uzdrowiska, przyniosło dopiero ich badanie wykonane w 1858 r. Stwierdzono wówczas, że są to jedne z najsilniejszych w Europie solanek jodowo-bromowych. Natomiast dzięki inicjatywie profesora Józefa Dietla kilka lat później oficjalnie uruchomiono tu uzdrowisko. Szybko zaczęły powstawać różne obiekty uzdrowiskowe, założono także park Zdrojowy. Renomę ośrodka leczenia chorób dzieci Rabka zyskała już pod koniec XIX stulecia i utrzymała ją aż do obecnych czasów. W latach powojennych była również ważnym ośrodkiem leczenia gruźlicy.

Wody mineralne
„Helena”, „Krakus”, „Rabka 18”, „Rabka 19”, „Warzelnia”
- choroby układu oddechowego, cukrzyca, otyłość, schorzenia narządów ruchu i kardiologiczne.

Oferta kulturalna i turystyczna
Część uzdrowiskowa Rabki leży w kotlinie między gorczańskimi grzbietami. Rozległy park Zdrojowy zyskał ostatnio nowe atrakcje: oddane do użytku w 2009 r. tężnie solankowe oraz pijalnię wód mineralnych. W części Rabki leżącej nad rzeką Rabą wznosi się piękna drewniana świątynia z 1606 r. To dawny kościół św. Marii Magdaleny, dziś mieszczący zbiory Muzeum Regionalnego im. Władysława Orkana. W ekspozycji wyróżnia się największa w Polsce kolekcja góralskich świątków. Dla dzieci wspaniałym miejscem jest Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland. Na jego terenie działają dwa muzea. Pierwsze z nich to Muzeum Orderu Uśmiechu, poświęcone historii i laureatom tego oryginalnego odznaczenia, przyznawanego przez dzieci. Drugie to Muzeum Polskich Rekordów i Osobliwości. W pobliskiej Chabówce mamy niepowtarzalną okazję obejrzeć stare parowozy, lokomotywy spalinowe i inne pojazdy szynowe. Mieści się tu Skansen Taboru Kolejowego, zaś w sezonie wyjeżdżają stąd turystyczne pociągi w stylu retro. Ciekawymi zabytkami budownictwa drewnianego mogą pochwalić się okoliczne wsie z kościołami na Szlaku Architektury Drewnianej. Świątynie z połowy XVIII w. znajdują się w Rdzawce na Obidowej, obok „zakopianki”, w Sieniawie i Spytkowicach. Nieco starszy jest uroczy kościółek w Krzeczowie. Oryginalny zabytek architektury renesansowej zobaczymy w Wysokiej, 10 km na zachód od Rabki. Na grzbiecie ponad doliną Skawy stoi pochodzący z XVI w. kamienny dwór obronny, dziś stanowiący siedzibę Fundacji „Lutnia Staropolska”, organizującej koncerty muzyki dawnej. Doskonałe tereny dla turystyki aktywnej to Gorce, których najwyższe szczyty chronione są w ramach Gorczańskiego Parku Narodowego. Z Rabki można udać się na długą wycieczkę czerwonym szlakiem obok schronisk PTTK na Maciejowej i na Starych Wierchach aż na najwyższy gorczański szczyt Turbacz (1310 m n.p.m.). Jednak nawet jeśli tam nie dojdziemy (z centrum Rabki to aż 5 godz. marszu), już sam spacer pięknymi grzbietami i tak jest wart polecenia. Jeszcze wyższa jest Babia Góra (1725 m n.p.m.), nieco bardziej oddalona od Rabki. Masyw Babiej Góry wchodzi w skład Babiogórskiego Parku Narodowego. Najkrótsza droga na najwyższą górę Beskidów zaczyna się na przełęczy Krowiarki (1012 m n.p.m.), przez którą przechodzi szosa z Zawoi do Zubrzycy Górnej. Czerwony szlak z przełęczy prowadzi aż na szczyt Babiej, a podejście zajmuje minimum 2,30 godz. Ciekawe wycieczki prowadzić mogą na samotne szczyty Beskidu Wyspowego, w tym na wznoszący się tuż nad uzdrowiskiem Luboń Wielki (1022 m n.p.m.). Na szczyt prowadzą z Rabki trzy szlaki: zielony, niebieski i żółty. Ten ostatni jest najbardziej stromy, lecz prowadzi przez tereny rezerwatu Luboń Wielki z oryginalnymi rumowiskami skalnymi i małą jaskinią. Na wejście na szczyt przeznaczyć trzeba minimum 3,30 godz.
Zimą narciarze mogą korzystać z niedużych wyciągów orczykowych w Rabce-Maciejowej i na Zarytem lub z bardziej oddalonego, ale też dłuższego stoku z wyciągiem krzesełkowym w Koninkach. W przeciwnym kierunku można udać się na stok przy wyciągach w Spytkowicach.

Zapraszamy na spacer po uzdrowisku! (film)

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty