Kategorie:

zaawansowane

Piwniczna-Zdrój

Stare miasteczko w głębokiej dolinie Popradu, który malowniczym przełomem przedziera się przez Beskid Sądecki, jest zarazem niewielkim uzdrowiskiem. Piwniczna-Zdrój może poszczycić się wielkim parkiem Zdrojowym na zboczach góry Kicarz oraz położeniem między rozległymi masywami górskimi.


Wody mineralne
„Julian”
choroba wrzodowa, kamica nerkowa
„Łomniczanka” stany zapalne przewodu pokarmowego
„Piwniczanka” choroba wrzodowa, kamica nerkowa
„Stefan” stany zapalne przewodu pokarmowego
„Wierchomlanka” choroba wrzodowa, kamica nerkowa
„Zdrój” choroby przewodu pokarmowego i dróg oddechowych

Historia
Miasteczko Piwniczna powstało już w XIV w. dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Założone zostało w 1348 r. w miejscu, gdzie dolina Popradu tworzyła wąski przesmyk, gardziel: tak też należy interpretować nazwę miasta. Doliną Popradu przebiegał wówczas ważny trakt handlowy wiodący z Polski na Węgry. Tędy też poprowadzono w 1876 r. linię kolejową. Wkrótce potem odkryto doskonałe właściwości lecznicze tutejszych źródeł mineralnych i w 1884 r. do Piwnicznej przybyli pierwsi kuracjusze. Ale na dobre tutejsze uzdrowisko zaistniało dopiero po 1932 r., gdy wykonano pierwsze odwierty wód mineralnych i zbudowano łazienki (zakład kąpielowy) oraz pijalnię. Dziś w samej Piwnicznej, w pijalni przy ulicy Zdrojowej, spróbować można „Piwniczanki”.

Oferta kulturalna i turystyczna
Piwniczną i okolice wyróżniają piękne krajobrazy. Obszary te zachwycają dzięki bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu Beskidu Sądeckiego, rozciętego w tym miejscu głęboką doliną Popradu. Rzeka wije się tu licznymi meandrami, przedzierając się pod zalesionymi wzgórzami. Malowniczość doliny możemy podziwiać, płynąc z nurtem Popradu na tratwach flisackich. W Piwnicznej-Zdroju znajduje się przystań flisacka, skąd organizowane są spływy aż do Rytra. W tej ostatniej miejscowości warto wspiąć się na strome wzgórze Zamczysko z ruinami średniowiecznego zamku z XIII w. Spod baszty zamkowej rozciąga się piękny widok na przełom Popradu. Gdyby udać się z biegiem Popradu dalej na północ, można dotrzeć do Starego Sącza (18 km od Piwnicznej). Tu znajduje się zespół klasztorny Klarysek, ufundowany już w XIII w. przez księżną Kingę, pochowaną w kościele klasztornym i ogłoszoną świętą przez papieża Jana Pawła II podczas uroczystej mszy świętej na błoniach obok miasteczka. Do dziś stoi tam ołtarz papieski z niewielkim muzeum pamiątek po papieżu-Polaku. Prócz klasztoru w Starym Sączu warto przespacerować się po rozległym rynku ze starodawną zabudową i oryginalnym brukiem. Zarówno dolina Popradu, jak i otaczające ją masywy górskie Beskidu Sądeckiego leżą na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Przez góry prowadzą liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Z Piwnicznej wędrować można choćby na zachód, w kierunku Radziejowej (1266 m n.p.m.), najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego. Z centrum miasta malowniczymi grzbietami przez wzniesienia Niemcowej i Wielkiego Rogacza idzie się na szczyt prawie 4,30 godz., ale z parkingu obok wyciągów w Suchej Dolinie tylko 2 godz. Warto wówczas w drodze powrotnej wybrać szlaki czerwony i żółty przez Niemcową, schodząc do samego centrum uzdrowiska (zejście z Radziejowej do miasta zajmuje ok. 3,30 godz.). Po przeciwnej stronie Popradu odkryte, widokowe grzbiety wiodą w kierunku Hali Łabowskiej ze schroniskiem PTTK. Najlepiej wybrać długą, lecz bardzo atrakcyjną widokowo trasę przez Halę Pisaną, a następnie od schroniska zejść krótkim szlakiem do Łomnicy-Zdrój. Cała wycieczka zajmie ok. 6,30 godz. Zimą narciarze mogą skorzystać z wyciągów w miejscowości Sucha Dolina w pobliżu Piwnicznej, a także w większej stacji narciarskiej w Wierchomli Wielkiej. Od niedawna działa także długi wyciąg krzesełkowy w Rytrze.

Zapraszamy na spacer po uzdrowisku! (film)

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty