Kategorie:

zaawansowane

Misteria Paschalia 2019

Od 15 do 22 kwietnia 2019 r. w Krakowie odbędzie się 16. edycja jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych europejskich festiwali muzyki dawnej, a zarazem najważniejsze artystyczne wydarzenie okresu Wielkiego Tygodnia w Polsce  – Misteria Paschalia.

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie nie tylko podróżą przez epoki, ale również bardzo różnorodną muzycznie Italię. Dyrektorem-rezydentem 16. odsłony Festiwalu jest bowiem Antonio Florio - specjalista od muzyki barokowej włoskiego południa, założyciel i szef artystyczny Cappelli Neapolitany.

Pierwsze pasmo Festiwalu zatytułowane „Vanità” będzie poświęcone wydarzeniom Męki Chrystusa. W kościołach św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Świętego Krzyża oraz w świeckich wnętrzach Centrum Kongresowego ICE Kraków, wybitni włoscy i polscy artyści zagrają dzieła z Neapolu, Rzymu, Wenecji, Mediolanu, Ferrary czy Modeny. Wybrzmią dzieła twórców tak słynnych, jak Gaetano Veneziano, Pietro Antonio Domenico Trapassi i Giaches de Wert. W Wielką Środę 17 kwietnia z polsko-włoskim repertuarem wystąpi Capella Cracoviensis. Motyw Pasji przewijać się będzie aż po Wielką Sobotę, kiedy w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce wystąpią tenor Pino de Vittorio i zespół Laboratorio ‘600, wykonując tradycyjne pieśni pasyjne w językach włoskim i neapolitańskim. Cykl „Sensibilità” obejmie klimatyczne, późnowieczorne koncerty odbywające się w kościele Świętego Krzyża.

Po Wielkim Tygodniu na festiwalu nastanie wielka radość („Gioia”). W Poniedziałek Wielkanocny na zakończenie festiwalu w ICE Kraków odbędzie się koncert Festa Napoletana, w którym maestro Antonio Florio poprowadzi swój zespół Cappella Neapolitana i wybitnych włoskich artystów: Robertę Invernizzi (sopran) oraz Pino De Vittorio (tenor).

Szczegółowy program Festiwalu: misteriapaschalia.com/program

Bilety i karnety na 16. edycję Festiwalu Misteria Paschalia można kupować na stronie Krakowskiego Biura Festiwalowego, w punktach informacji miejskiej InfoKraków oraz na portalu eventim.pl.

Organizatorem Festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i Miasto Kraków.

 

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty