Kategorie:

zaawansowane

Małopolski Szlak Winny

Szlak Winny w Małopolsce,  tematyczny szlak dziedzictwa kulturowego regionu, powstał na bazie  odradzającej się w tych stronach tradycji uprawy winorośli, sięgających czasów średniowiecza. Szlak ma zachęcić turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, poznawania niezwykłych smaków lokalnych win i atrakcji turystycznych położnych w pobliżu winnic. Jest to też spotkanie z dziedzictwem kulturowym oraz z przyrodą regionu.

Dzięki Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która współpracuje z profesjonalistami z zakresu enoturystyki, szlak winny rozwija się i jest magnesem dla turystów odwiedzających nasz region. Na początek wytypowano 15 winnic położonych w różnych częściach Małopolski, w drugim roku przyłączono 5 kolejnych, obecnie, w połowie 2107 roku, szlak liczy 30 winnic.

W Małopolsce jest dziś około 100 winnic, z których większość powstała w ostatnich kilku latach, a każda z nich ma swoją specyfikę. Niektóre są niewielkie, nastawione  na uprawy na własny użytek, niektóre są całkiem duże, produkujące wina na większa skalę. Winiarstwo w Małopolsce natrafiło na sprzyjające warunki klimatyczne, dzięki  urozmaiconej rzeźbie terenu, dobrze nasłonecznionym zboczom i glebie odpowiedniej do uprawy winorośli.  Winiarze eksperymentują dobierając szczepy winorośli odpowiednie do uprawy w naszym klimacie, dające jak najlepsze zbiory o wysokiej jakości.

30 winnic małopolskich zostało połączone w Małopolski Szlak Winny, którym opiekuje się zespół Gorczańskiej Organizacji Turystycznej.  W ramach Małopolskiego Szlaku Winnego organizowane są Dni Otwartych Winnic. Otwarciu w bieżącym roku towarzyszyła prelekcja, którą poprowadzi Pan Wojciech Bosak, niezależny dziennikarz piszący o winie, ekspert Instytutu Wina i Winorośli, wykładowca akademicki, sędzia międzynarodowy w konkursach winiarskich, krytyk winiarski i w końcu projektant wielu małopolskich winnic.

Winnice usytuowane na szlaku winnym w Małopolsce można znaleźć, obejrzeć i poznać ich charakterystykę na stronie internetowej www. malopolskiszlakwinny.pl

Małopolski Szlak Winny czerpie z tradycji Małopolskiej Ścieżki Winnej, która powstała podczas realizacji projektu "Winnice Małopolski II" w 2006 roku, realizowanego przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Polski Instytut Winorośli i Wina.

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty