• Mapa strony
 • Strona główna
 • Logowanie
 • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Małopolska, dla zdrowia i urody

Z samego serca Karpat biją naturalne źródła wód mineralnych. Krążąc tysiące lat pośród skał, wypłukują z nich najcenniejsze minerały. W ten sposób, zyskując dobroczynne właściwości, pomagają w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości lub poprawiają samopoczucie i witalność organizmu. Te źródła to wielkie, naturalne bogactwo Małopolski. Dzięki nim w karpackich, górskich dolinach powstały liczne uzdrowiska. Są wśród nich tak słynne jak Krynica-Zdrój, zwana perłą polskich uzdrowisk, czy Szczawnica lub Rabka-Zdrój.

Jest też wiele mniejszych zdrojowisk, jak choćby Piwniczna-Zdrój czy Wysowa-Zdrój. W Małopolsce istnieje również jedyne w Polsce uzdrowisko w granicach miasta: Kraków-Swoszowice. We wszystkich małopolskich uzdrowiskach nie tylko wody mają lecznicze właściwości – nie mniejsze znaczenie ma mikroklimat. Aby pobyt był udany, a kuracje efektywne, stosuje się wiele różnorodnych zabiegów leczniczych, nie tylko w oparciu o wody mineralne, ale też z wykorzystaniem borowiny, czyli leczniczego torfu. W Małopolsce znajdują się również podziemne sanatoria w kopalniach soli w Wieliczce i w Bochni. Każde z uzdrowisk ma do zaoferowania turystom pobyty lecznicze w tradycyjnych ośrodkach sanatoryjnych oraz w nowoczesnych centrach spa i wellness. Będąc w którymś z zdrowisk, warto wybrać się na zwiedzanie okolicznych cerkwi łemkowskich czy też aktywnie wypoczywać na górskich szlakach podczas pieszych wędrówek i rowerowych przejażdżek. Zimą małopolskie zdroje zapraszają na białe szaleństwo w nowoczesnych stacjach narciarskich.

Zapraszamy na spacer po uzdrowiskach!


Małopolska to również region gdzie można w pięknej scenerii i niepowtarzalnym klimacie powrócić do zdrowia, służą temu m.in. turnusy rehabilitacyjne.
Turnusy rehabilitacyjne to zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w zajęciach przewidzianych programem turnusu.

 

 Turnusy rehabilitacyjne mają charakter:

1) ogólno-usprawniający z programem rekreacyjno-wypoczynkowym,

2) specjalistyczny z programem:

  • rekreacyjno-sportowym i sportowym,
  • szkoleniowym (np. nauka jazdy samochodem),
  • psychoterapeutycznym,
  • rozwijającym zainteresowania i uzdolnienia (np. malarski, rzeźbiarski),
  • nauki niezależnego funkcjonowania z niepełnosprawnością (np. poruszania się, samoobsługi, wykonywania podstawowych prac domowych).

Więcej informacji o Małopolskich ośrodkach, które posiadają wpis do rejestru ośrodków
i organizatorów turnusów rehabilitacyjnych, można znaleźć na:

http://ebon.mpips.gov.pl/osrodki/

 

Drukuj

Galeria

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty