Kategorie:

zaawansowane

Cerkiew pw. św. Paraskewii w Kwiatoniu

Cerkiew została wzniesiona najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII wieku, choć tradycja podaje rok 1700. Ze względu na swoje proporcje uważana jest za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce. Cerkiew ta stanowi klasyczny przykład łemkowskiej architektury cerkiewnej, choć w XIX i XX w. była wielokrotnie remontowana. Świątynia jest trójdzielna, a poszczególne części zbudowane są na rzutach kwadratu. Składa się z wąskiego prezbiterium, wyraźnie oddzielonej nawy oraz babińca z najwyższą na Łemkowszczyźnie wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej z izbicą ozdobioną falbanką. Ściany cerkwi, strzeliste dachy namiotowe łamane uskokowo i baniaste hełmy z pozornymi latarniami są pobite gontem. 

Wnętrze świątyni zdobi unikalna polichromia z 1811 roku o motywach figuralnych i ornamentalnych, która po niedawnym odnowieniu zachwyca głębokimi kolorami. Na uwagę zasługuje również ikonostas Michała Bogdańskiego z 1904 roku oraz dwa ołtarze boczne z ikonami Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz Zdjęcia z Krzyża.  

Cerkiew pełni obecnie funkcję kościoła rzymskokatolickiego i podlega parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Uściu Gorlickim.

W 2013 roku cerkiew została wyróżniona wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Paraskewii w Kwiatoniu
Uście Gorlickie 88, 38-315 Uście Gorlickie

tel. 18 35 30 720

Msze święte w co drugą niedzielę: 9:00

GPS
N49 30.047 (49.500783)
E21 10.413 (21.173550)

 

Warto zobaczyć w okolicy !
W pobliskim Skwirtnem znajduje się drewniana cerkiew z 1837 r. z fragmentami ikonostasu z przełomu XVIII/XIX w.
Wysowa-Zdrój – miejscowość uzdrowiskowa

 

 

Drukuj

Galeria

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty