Kategorie:

zaawansowane

Kuśnierstwo na Spiszu.

Bardzo interesująca wystawa, będąca wynikiem współpracy transgranicznej z sąsiadami zza południowej granicy,  szykuje się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Zapraszamy na otwarcie wystawy zatytułowanej „Kuśnierstwo na Spiszu”, przygotowanej przez Lubowelskie Muzeum – Zamek w Starej Lubowli przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Wystawę można podziwiać od 13 grudnia do 8 marca 2018 roku, w Domu Gotyckim, na ulicy Lwowskiej 3.

Kuśnierstwo należało do najpopularniejszych rzemiosł na Słowacji. Cech kuśnierzy w Starej Lubowli już w połowie XVIII w. działał bardzo prężnie – produkowano krótkie i długie kożuchy, serdaki, spodnie ze skór baranich, baranice i rękawice. Na kożuchy i serdaki używano najczęściej skór owczych i jagnięcych, ale bywało, że i z dzikich zwierząt. Kożuchy w spiskich wioskach bardzo często produkowano w warunkach domowych, a więc nie była to domena wyłącznie profesjonalnych rzemieślników.

Zbiór w Muzeum Lubowelskim, na który składa się ponad siedemdziesiąt kożuchów i serdaków, dokumentuje zarówno umiejętności mistrzów-kożuszników, jak i  ich wrażliwość estetyczną. Sporo mówi też o gustach użytkowników tej odzieży.

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia wystawy.

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty