Kategorie:

zaawansowane

Kraków-Swoszowice

Swoszowice to jedyne w Polsce uzdrowisko, leżące w granicach wielkiego miasta: Krakowa. Tu, w południowej części dzielnicy Podgórze, rozciąga się prawdziwy park Zdrojowy z łazienkami (zakładem kąpielowym) oraz Domem Zdrojowym.

Historia
Uzdrowisko w Swoszowicach jest jednym z najstarszych w Polsce, bo dobroczynne właściwości tutejszych wód z zawartością siarki były znane i wykorzystywane do kąpieli leczniczych już w XVI w., a dwa stulecia wcześniej wydobywano w okolicy siarkę. Jednak dopiero w 1811 r. profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Feliks Radwański, ówczesny właściciel miejscowości, zadbał o rozwój uzdrowiska. (Profesor Radwański zapisał się w historii przede wszystkim dzięki uchronieniu przed rozbiórką najbardziej znanego fragmentu krakowskich murów miejskich z Bramą Floriańską i Barbakanem). Dzięki niemu wzniesiono w Swoszowicach Dom Zdrojowy wraz z łazienkami. Potem powstały także ładne wille i pensjonaty. Uzdrowisko cieszyło się wtedy wielkim powodzeniem. Odwiedzali je m.in. Julian Ursyn Niemcewicz i Hugo Kołłątaj. Dla uzdrowiska, które po 1830 r. nieco podupadło, wiele też zrobił profesor Józef Dietl: dzięki niemu założono obecny park Zdrojowy. Choć dziś Swoszowice leżą w obrębie małopolskiej metropolii, dzielnica uzdrowiskowa zachowała typowy dla kurortów urok, dużą ilość zieleni i ciekawą architekturę pensjonatów i willi.

Wody mineralne
„Zdrój Główny”, „Napoleon”
- schorzenia reumatologiczne, schorzenia pourazowe narządów ruchu, choroby neurologiczne, gościec łuszczycowy 

Oferta kulturalna i turystyczna
Prócz spacerów po parku Zdrojowym obok XIX-wiecznych zabudowań uzdrowiska, Swoszowice oferują wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Na miejscu są boiska sportowe i korty tenisowe, w okolicy jest również stadnina koni. Pobyt w Swoszowicach to oczywiście doskonała okazja, by skorzystać z oferty turystycznej i kulturalnej Krakowa. Po drodze do centrum miasta mijamy m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w   Łagiewnikach. Warto także poznać nieodległe atrakcje w miejscowościach sąsiadujących z miastem od południa.  Niedaleko od Swoszowic (ok. 10 km) przy popularnej „zakopiance”, tj. drodze krajowej nr 7, leżą Mogilany. Tu znajduje się klasycystyczny pałac z XIX w., mieszczący ośrodek konferencyjny. Wokół rozciąga się piękny park, który zachował oryginalne, XVI-wieczne rozplanowanie zgodne ze wzorami włoskiego renesansu. Kompleksy leśne w okolicach Mogilan to dobre tereny spacerowe. Są tu również dwa rezerwaty przyrody: Cieszynianka (stanowisko rzadkiej rośliny cieszynianki wiosennej) oraz Kozie Kąty (najpiękniejsze jodłowo-bukowe drzewostany w lesie Bronaczowa koło Mogilan). Z Mogilan blisko do Świątnik Górnych. To miasteczko jest starym ośrodkiem rzemieślniczym. Od kilku stuleci słynie z wyrobów kowali parających się kowalstwem artystycznym. Od 1888 r. w Świątnikach funkcjonuje najstarsza w Polsce zawodowa szkoła ślusarska, a jej adepci wyrabiają zamki i kłódki. Jest tu także XIX-wieczny kościół, którego atrakcją są ołtarze boczne, przeniesione z katedry na Wawelu. Ze Swoszowic jest doskonały dojazd do Tyńca, również leżącego w granicach Krakowa. Można się tam szybko dostać obwodnicą autostradową. W Tyńcu, na skalistym wzgórzu tuż ponad nurtem Wisły, wznosi się prawie tysiącletnie opactwo Benedyktynów, założone już w XI stuleciu. Choć większość zabudowań jest późniejsza (gotycki kościół z XV w. został przebudowany w stylu barokowym, podobnie jak budynki klasztorne), to zachowały się tu relikty oryginalnego założenia romańskiego. Malownicze położenie opactwa najłatwiej docenić, spacerując wzdłuż Wisły tuż poniżej skały, na której stoi klasztor. Szlaki spacerowe prowadzą stąd pośród wzgórz przez zalesione tereny Podgórek Tynieckich. Wiele innych atrakcji kryją wsie Pogórza Wielickiego, sąsiadujące ze Swoszowicami od południa. Warto polecić wycieczkę do Woli Radziszowskiej z gotyckim drewnianym kościołem na Szlaku Architektury Drewnianej lub spacer śladami fortów Twierdzy Kraków wzdłuż tzw. drogi rokadowej (czyli drogi łączącej poszczególne forty i inne elementy twierdzy), która ze Swoszowic wiedzie widokowym grzbietem na wschód przez dawne wsie Rajsko i Kosocice, obecnie włączone w granice Krakowa. Można w ten sposób dotrzeć do Wieliczki, gdzie znajduje się sławna kopalnia soli, wpisana na Listę UNESCO.

Zapraszamy na spacer po uzdrowisku! (film)

www.uzdrowisko.krakow.pl

Drukuj

Galeria

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty