• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Konkurs Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej

14 kwietnia na rynku w Lipnicy Murowanej będzie miała miejsce 61. edycja konkursu „Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego”. Konkursowi będą towarzyszyły imprezy towarzyszące, do których zaliczamy: folklorystyczne koncerty, jarmark wielkanocny oraz warsztaty wykonywania palm.


Wszystkie palmy prezentowane w konkursie to efekt artystycznej pracy miejscowych mieszkańców, którzy corocznie wykonują je zgodnie z tradycyjnymi zwyczajami. Przy tworzeniu palmy należy pamiętać, iż zgodnie z regulaminem, każda palma musi być wykonana wg wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców, takich jak pędy wierzby (wiklina), suszone kwiaty, roślinność zimozielona np. bukszpan, jałowiec oraz bibułowe kwiaty i wstążki. Wiązanie palmy natomiast powinno być wykonane z pędów wierzby. Do budowy palmy nie można używać takich elementów jak: druty, gwoździe i sznurki z tworzyw sztucznych.

Już od godziny 7:30 na rynek będą przynoszone misternie wykonane i pięknie ozdobione wiklinowe palmy, które po ocenie przez konkursowe jury zostaną postawione przy figurze św. Szymona oraz sędziwych lipach. Na scenie w czasie całodniowego wydarzenia zaprezentują się zespoły i grupy artystyczne: Strażacka Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Zespół „Nadwiślanki” działający przy KGW w Rusocicach, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa, Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Zespół Pieśni i Tańca „Siedlecanie” z Siedlca oraz Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej. Natomiast o godz. 17.00 w zabytkowym kościele św. Leonarda, z Koncertem Pieśni Pasyjnych wystąpi chór parafialny „Canon” z Nowego Wiśnicza. O godzinie 10:30 nastąpi oficjalne otwarcie, a następnie uroczyste poświęcenie palm na lipnickim rynku oraz msza w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła. Na ogłoszenie wyników 61. Konkursu Palm zapraszamy na godzinę 13:00.

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty