Kategorie:

zaawansowane

Festiwal Genius Loci.

W dniach od 10 do 24 września Teatr im. Juliusza Słowackiego we współpracy z Łaźnią Nową, w ramach miejskiego projektu „Kraków miastem Stanisława Wyspiańskiego”, zaprasza na  Genius Loci. Nazwa festiwalu oznacza „opiekuńczą siłę, która sprawia, że dana przestrzeń jest jedyna w swoim rodzaju”. Impreza  opiera się o  wyjątkowe w swoim rodzaju przestrzenie i interesujące  historie, które mają za zadanie pokazanie historyczno-kulturowego bogactwa miasta i całego regionu. Festiwal będzie szczególnym miejscem prezentacji premierowych spektakli i instalacji.

W Krakowie festiwal rozpocznie spektakl w reżyserii Bartosza Szydłowskiego - „Narodowe czytaniu Rejsu”, który odbędzie się w Teatrze  im. Juliusza Słowackiego. Na scenie obok zawodowych aktorów będzie można oglądnąć również amatorów.

Wszyscy chcących poznać miejsca i zakamarki zazwyczaj niedostępnych dla widzów miejsc Teatru Słowackiego, organizatorzy zapraszają na nocne oprowadzanie po gmachu teatru, w ramach projektu „Zagubieni w teatrze”.

W Zakładzie Patomorfologii Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie okazja do zobaczenia spektaklu „Landszaft. Lekcja anatomii” Katarzyny Kalwat, w trakcie którego przedstawiony zostanie  temat medycyny i jej związków ze sztuką.

Plac Szczepański będzie miejscem prezentacji instalacji Jakuba Skrzywanka „Live the City”, która wprowadzi widzów  w świat teatru ulicznego. Spektakl  „Inwazja” natomiast  w zaskakujący sposób pokaże połączenie teatru z rzeczywistością.

W Łaźni Nowej widzowie zobaczą spektakl „Simona, gdzie jesteś?” w reżyserii Tomasza Cymermana, zainspirowany biografią Simony Kossak. Na kopcu Kościuszki widzowie będą mogli poznać opowieść o Wielkim Polaku, dzięki sztuce  - „Serce odważnych” Krzysztofa Garbaczewskiego.

 Z kolei w podziemiach cerkwi prawosławnej Zaśnięcia NMP na ulicy Szpitalnej, widzowie spotkają się z postacią Jerzego Nowosielskiego, wybitnego malarza, a zarazem prawosławnego myśliciela. Dom Utopii w Nowej Hucie będzie miejscem prezentacji instalacji odwołującej się do historii tego miejsca.

Poza Krakowem również, będzie można brać udział w wielu wydarzeniach wpisujących się w festiwal. W Jaskini Maszyckiej zlokalizowanej w Ojcowskim Parku Narodowym, swój spektakl „Ojcowie”, pokaże Marcin Wierzchowski. W Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu Jakub Roszkowski sięgnie po historię rabacji, a w Zakopanem Wojciech Klemm w plenerowym spektaklu „W ogień!” poszuka odpowiedzi na pytanie, czy Józef Kuraś ps. „Ogień” – jeden z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego w Polsce Ludowej – był wielkim bohaterem.

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty