• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Dorobek św. Brata Alberta – Wystawa w Gorlicach.

Święty Brat Albert to postać bardzo znana głównie ze swoich miłosiernych uczynków, nieco mniej z dorobku artystycznego, dlatego warto zwrócić uwagę na wernisaż wystawy poświęconej jego twórczości. Ten wielki Małopolanin, Adam Bernard Hilary Chmielowski,  malarz, krytyk i teoretyk sztuki, całe życie poświęcił potrzebującym. Wystawa poświęcona jego malarstwu o nazwie  " HOMMAGE DE ADAM CHMIELOWSKI" - w 100-rocznicę śmierci Świętego Brata Alberta, zostanie otwarta w Muzeum „Dwór Karwacjanów” Domu Kultury w Gorlicach w dniu 13 stycznia 2017 i potrwa do 8 lutego.

Urodzony w 1845 roku, powstaniec styczniowy, po ukończeniu studiów malarskich związał się z zakonem Franciszkanów na Podolu, po czym wróciwszy do Krakowa, oddał się służbie bezdomnym i opuszczonym. Założył zgromadzenia: Braci Albertynów (1888 r.) i Sióstr Albertynek (1891 r.), które oparte zostały na regule św. Franciszka z Asyżu. Zakładał domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Pomagał bezrobotnym organizując dla nich pracę. Słynne są słowa Brata Alberta, że: "trzeba każdemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież, bez dachu i kawałka chleba może on już tylko kraść albo żebrać dla utrzymania życia".

Zdolny malarz, oddając się z biegiem czasu zajęciom charytatywnym stopniowo zarzucał malarstwo. Jego dzieła charakteryzowały się prostotą środków, naturalnością i nastrojowością. Interesowała go głownie tematyka religijna, malował również realistyczne obrazy. Dorobek Adama Chmielowskiego to 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Do najbardziej znanych prac należą m.in.: Po pojedynku, Dziewczynka z pieskiem, Cmentarz, Dama z listem, Powstaniec na koniu, Wizja św. Małgorzaty, Zachód słońca, Amazonka. W latach 80-tych powstał jego słynny obraz "Ecce Homo".

Schorowany brat Albert, "brat opuchlaków" jak go nazywano, zmarł 25 grudnia 1916 r. w Krakowie. W 1938 r. prezydent Polski Ignacy Mościcki nadał mu pośmiertnie Wielką Wstęgę Orderu Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności niepodległościowej i na polu pracy społecznej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 stycznia o  godzinie 18:00. Wstęp na wystawę jest wolny. Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia wystawy, a wszystkich chcących zapoznać się ze szczegółami, zapraszamy na stronę internetową: www.muzeum.gorlice.pl

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty