Kategorie:

zaawansowane

Bukowina na karnawałowo!

Góralski folklor, charakterystyczny wyznacznik kultury Podhala, święci swoje triumfy podczas Góralskiego Karnawału. Co roku w połowie lutego nad wierchami Bukowiny Tatrzańskiej słychać śpiewy i grania na góralską nutę. Tegoroczny Góralski Karnawał jest 45 taką imprezą, co oznacza, że od blisko półwiecza trwa  góralskie świętowanie pod Tatrami. W tym roku termin karnawału przypada na 9-12 luty. Tradycyjnie rozpocznie go parada gazdowska z prezentacją kapel i występami zespołów regionalnych.

Od czwartku do soboty odbywać się będą przesłuchania konkursowe grup kolędniczych, a towarzyszyć im będzie konkurs tańca zbójnickiego i popisy par tanecznych.  W niedzielę nie lada atrakcją dla publiczności będą zawody strzeleckie „ O Turoniowy Róg” na Rusińskim Wierchu. Niezwykle  spektakularnym widowiskiem są wyścigi kumoterek, czyli dwuosobowych sań, którymi niegdyś kumotrzy (rodzice chrzestni) wozili dzieci do chrztu oraz ski-skjӧringu (narciarz ciągnięty przez konia, na którym jedzie jeździec) i skjӧringu (narciarz ciągnięty przez konia). Ważnym elementem  karnawałowych spotkań w Bukowinie jest wybór najlepszej grupy kolędniczej - czyli grupy ludzi, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzą po wioskach ze specjalnym widowiskiem  i składają życzenia.
 
Podczas tegorocznej imprezy Podhale otwiera się na sąsiednie regiony Małopolski, organizując Wieczór Krakowski, Zagórzański i Babiogórski. Oprócz góralskich grup folklorystycznych na scenie karnawałowej zobaczymy zespoły regionalne: „Mogilanie” z Mogilan, „Kasinianie-Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej i „Zbyrcok” z Juszczyna. Wydarzenia towarzyszące to wystawa twórczości Ludowej w Domu Ludowym, wystawa prac konkursowych uczniów z Bukowiańskiej Szkoły Ginących zawodów „Karnawałowy Świat”, jak również VII Zimowa Krajowa Wystawa Owczarków Podhalańskich.

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia strony organizatora - www.domludowy.pl, gdzie znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia.

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty