Kategorie:

zaawansowane

Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych

Cerkiew została wybudowana  w XVIII w.  Pomimo przebudowy zachowała cechy cerkwi zachodniołemkowskiej.  W bryle cerkwi wyraźnie zarysowuje się zamknięte trójbocznie prezbiterium, nawa i babiniec wraz z pochyłą wieżą . Ściany są odeskowane, a dach pokryty gontem. Każda z części cerkwi zwieńczona jest baniastym hełmem z pozornymi latarniami oraz krzyżem.

Wnętrze nakrywają stropy płaskie z fasetami. Ściany zdobi  polichromia z końca XIX w. o motywach rokokowo-klasycystycznych, wykonana przez Antoniego i Józefa Bogdańskich, natomiast w nawie zachowały się fragmenty starszych barokowych malowideł. Barokowy ikonostas z XVIII w. został przemalowany w 1831 r. w czasie remontu. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny z baldachimem, w nawie usytuowane są trzy ołtarze boczne z 2. poł. XVIII w. Na polichromowanej belce tęczowej umieszczony jest krzyż oraz figury Maryi i św. Jana. Uwagę przyciąga także pięknie zdobiona ambona, chór muzyczny oraz rokokowa ława. Cerkiew pełni obecnie funkcję kościoła parafialnego rzymskokatolickiego pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Cerkiew otoczona jest kamiennym murem z 1830 r.

Cerkiew od 2013 roku znajduje się na Liście Świtowego Dziedzictwa UNESCO wraz z 15 drewnianymi cerkwiami w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

 

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych
Brunary Wyżne 45, 38-315 Uście Gorlickie
tel. 18 35 16 776

Msze św. w niedzielę: 8:00, 11:00  

GPS
N49 32.042 (49.534033)
E21 01.938 (21.032300)
  

Warto zobaczyć w okolicy !
Kamianna – znany w regionie ośrodek pszczelarstwa, gdzie znajduje się Dom Pszczelarza i skansen pszczelarstwa.

Drukuj

Galeria

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty