Kategorie:

zaawansowane

Zamek Rabsztyn

Na północ od Olkusza, na wysokiej wapiennej skale wznoszą się malownicze ruiny zamku Rabsztyn, jednej z warowni na Szlaku Orlich Gniazd.

Nazwa zamku wywodzi się z niemieckiego słowa „Rabenstein”, czyli „Krucza Skała”. Przypuszcza się, że na przełomie XIII i XIV wieku na szczycie skały wybudowano z wapienia wieżę obronną i przylegające do niej budynki mieszkalne. Ponieważ zamek górny na szczycie skały był niewielki, wkrótce u stóp skały powstał zamek średni z budynkami mieszkalnymi, dziedzińcem i bramą w murze broniącym zamku od wschodu. Za czasów, gdy starostami rabsztyńskimi byli Tęczyńscy herbu Topór rozpoczęto odbudowę i wzmocnienie zamku. Wtedy też wykopano suchą fosę broniącą zamku od północy i wschodu. Od początku XVI wieku zamkiem władały trzy pokolenia rodu Bonerów. U schyłku XVI wieku, gdy starostami rabsztyńskimi byli Mikołaj Wolski, a potem Zygmunt Gonzaga Myszkowski wzniesiono renesansowy pałac, którego mury możemy oglądać po dziś dzień.
Jednak świetność Rabsztyna nie trwała długo. W 1657 roku zamek został spalony przez ustępujących z Polski Szwedów. W XVIII wieku u podnóża zamku wybudowano dwór starościński, a opuszczony zamek popadał w ruinę. Od 1990 roku, gdy zamek stał się własnością gminy Olkusz przeprowadzono tu szereg prac. Wybudowano drewniane mosty, zrekonstruowano węzeł bramny i fragmenty zamku górnego oraz wzmocniono nadwątlone mury zamku. Pod zamkiem odbywają się widowiskowe turnieje rycerskie organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, stowarzyszenie Bractwo Rycerskie „Kruk” Starostwa Rabsztyńskiego oraz stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Po zimowej przerwie zamek będzie udostępniony do zwiedzania od 22 kwietnia 2017 roku. Zapraszamy.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, ul. Francesco Nullo 29, 32 – 300 Olkusz,  tel. 32 4943966, fax. 32 7545296, www.mok.olkusz.pl, rabsztyn@mok.olkusz.pl

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty