• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Park Rekreacyjno-Krajobrazowy w Olkuszu

Park Rekreacyjno-Krajobrazowy to jedna z największych baz sportowo-wypoczynkowych w Polsce ciesząca się zainteresowaniem miłośników jazdy na rowerach, rolkach i deskorolkach. Atrakcją są maszyny górnicze, które pracowały w okolicznych kopalniach.

Teren przy ulicach Długiej i Głowackiego w Olkuszu to ponad 20 tys. m2. Inwestycja jest wykonywana dzięki realizowanemu projektowi Miasta i Gminy Olkusz pt. „Rozwój turystyki w Gminie Olkusz poprzez przygotowanie oferty w zakresie infrastruktury rekreacyjnej". Projekt obejmuje dwie inwestycje: budowę parku rekreacyjno – krajobrazowego oraz zagospodarowanie wzgórza zamkowego w Rabsztynie. Park Rekreacyjno-Krajobrazowy jest miejscem, gdzie aktywnie mogą spędzić czas nie tylko dzieci i młodzież, ale i osoby dorosłe.
Integralną częścią Parku Rekreacyjno-Krajobrazowego jest profesjonalna skateplaza o powierzchni ok. 1200 m2, szeroka alejka w formie pętli z gładką nawierzchnią do jazdy na rolkach i nauki jazdy na rowerach oraz 4 sekcje trialowe. Tory Trialowe składają się z elementów architektury krajobrazu m. in. skały, pnie drzew, drewniane kłody, podkłady kolejowe, które umożliwiają uprawianie takich dyscyplin jak cyklotrial, parkour czy w przyszłości wspinaczka.
Oprócz tego wykonane są tory ziemne do jazdy na różnego rodzaju rowerach z odcinkami dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów oraz  pumptrack (tory do jazdy na rowerach bez pedałowania) i dirty (tory do jazdy umożliwiające wykonywanie trików rowerowych). Projekt od początku konsultowany był z olkuskimi riderami. Tor trialowy sprawdził już Rafał Kumorowski, trzykrotny mistrz świata i wielokrotny mistrz Polski w trialu rowerowym. Zdaniem mistrza świata, wszystkie standardy na torze trialowym zostały zachowane. Dzięki przeszkodom o różnym stopniu trudności swoje umiejętności będą mogli sprawdzać na nim amatorzy i profesjonaliści.
Teren parku jest również miejscem do wypoczynku dla młodszych i starszych. Gotowy jest już zbiornik wodny z kaskadami o powierzchni ok. 400 m2, plac zabaw dla dzieci z podłożem piaszczystym, altana wielofunkcyjna i parking. Planowane jest wykonanie utwardzonych alejek spacerowych z elementami małej architektury oraz duża ilość terenów z uporządkowaną zielenią.
Wyjątkową atrakcją parku są wyeksponowane maszyny górnicze, które pracowały w okolicznych kopalniach. Dzięki specjalnym postumentom w pewnym stopniu zostaną one wykorzystane do jazdy na deskorolkach czy rolkach. Na terenie parku znajdą się również ścieżki edukacyjne z tablicami informacyjnymi, związanymi z historią górnictwa i roślinnością występującą na terenie parku.
W planach jest jeszcze kilka elementów, które mogłyby się kiedyś pojawić w parku rekreacyjno-krajobrazowym:
- W miejscu po byłej prochowni górniczej, mógłby powstać nawiązujący do historii tego miejsca szyb górniczy z tarasem widokowym – sceną, gdzie odbywałyby się koncerty towarzyszące imprezom sportowo – rekreacyjnym,
- W zalesionej części istnieje możliwość budowy parku linowego z różnymi atrakcjami,
- W sąsiedztwie sekcji trialowych mogą powstać atrakcyjne ścianki wspinaczkowe.

Źródło: MOSiR Olkusz

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty