Kategorie:

zaawansowane

Olkuskie nekropolie

Olkuskie cmentarze, to historia miasta zapisana w grobach. Jednym z bardziej znanych jest grób pułkownika Francesco Nullo, włoskiego ochotnika, który poległ w powstaniu styczniowym.

Olkuski Stary Cmentarz powstał na początku XIX wieku, a ostatnie pochówki są datowane na okres międzywojenny. Na cmentarzu znajduje się grób pułkownika Francesco Nullo, bohatera walk o zjednoczenie Włoch, który pospieszył Polsce z pomocą podczas powstania styczniowego i poległ 5 maja 1863 roku w bitwie pod Krzykawką. Obok mogiły Francesco Nullo, którą ozdabiają herby Olkusza i Bergamo – rodzinnego miasta bohaterskiego Włocha znajduje się grób Władysława Romera oraz nieznanego z nazwiska Juliusza, żołnierzy – powstańców poległych w bitwie pod Krzykawką.  Nieopodal grobu bohaterskiego Włocha rozciąga się kamienny mur, odgradzający część prawosławną cmentarza. Na murze zamienionym w Ścianę Pamięci, od kilkunastu lat, staraniem grupy miłośników historii ziemi olkuskiej umieszczane są tablice upamiętniające olkuszan poległych podczas wojen i powstań narodowych. Ciekawą artystycznie formę ma pomnik poświęcony mieszkańcom Ziemi Olkuskiej zamordowanym w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych w latach 1940-1945. Na terenie cmentarza znajdują się groby zasłużonych olkuszan. Są tu pochowani między innymi burmistrz Olkusza Aleksander Kujawski, miejscowy proboszcz Władysław Kuczyński, założyciel i pierwszy naczelnik olkuskiej straży pożarnej Edward Chmielewski i wielu innych. Przy wejściu na teren cmentarza umieszczona jest kamienna tablica oznaczająca miejsce, w którym pochowano szczątki zakonników – augustianów, jakie znajdowały się w kryptach wyburzonego na początku XIX wieku olkuskiego klasztoru.
Na olkuskim cmentarzu parafialnym przy ul. Powstańców Śląskich, w 43 zbiorowych mogiłach pochowano szczątki przeszło trzystu żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i polskiej, którzy zginęli podczas walk I wojny światowej, jakie toczyły się w okolicach Olkusza. Centralnym elementem kwatery jest kamienny postument z rzeźbą orła.
Obok, za kamiennym murem znajduje się kwatera, w której pochowano w zbiorowych mogiłach 1113 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w styczniu 1945 roku. W centralnym punkcie kwatery znajduje się półkolista kolumnada z pamiątkowym napisem. Obie kwatery wojenne są otoczone kamiennym murem. Na cmentarzu parafialnym znajdują się także groby olkuszan, uczestników powstania styczniowego i walk o niepodległość.

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty