• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego

Władysław Wołkowski (1902 – 1986) absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych był nazywany „Michałem Aniołem wikliny”. Wykonane przez niego z wikliny przedmioty użytkowe; krzesła, czy stoły do dziś zaskakują oryginalnością rozwiązań.

Nie przypadkiem dzieła tego prekursora nowoczesnego designu były prezentowane i odznaczone złotym medalem podczas Światowej Wystawy Sztuki i Techniki w 1937 roku w Paryżu. Szczególny charakter mają tworzone przez Wołkowskiego „strojeńce polskie”, czyli duże, barwne makaty i kilimy.. W Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego można oglądać meble konstruowane z wikliny, trzciny, drewna i sznurka; patery, makaty, wiklinowe portrety i pejzaże, wizerunki bóstw słowiańskich, postacie z podań ludowych oraz ołtarze historii – kompozycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu, bitwie pod Grunwaldem, oraz odsieczy wiedeńskiej. W zbiorach znajdują się także szkice, rysunki i zapiski tego niezwykłego artysty, który w okresie powojennym był współtwórcą polskiego rzemiosła wikliniarskiego, a także autorem koncepcji tzw. mieszkania poetyckiego. Kolekcja, która mieści się w zabytkowym Dworku Machnickich z połowy XIX wieku, to największy w Polsce zbiór jego prac.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Dział Wystawienniczo-Muzealny i Promocji Miasta i Gminy Olkusz, ul. Szpitalna 32, 32-300 Olkusz, tel./fax: 32 7544455 muzea@mok.olkusz.pl, www.mok.olkusz.pl

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty