• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Muzeum Regionalne PTTK

To założone w 1911 roku muzeum, mieszczące się w zabytkowej kamienicy „Batorówka” przy olkuskim rynku jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce.

W jego bogatych zbiorach jest miecz z przełomu XIII i XIV wieku. Ponoć ścięto nim dwóch olkuskich gwarków, którzy w poszukiwaniu srebra podkopali się pod miejscowy kościół. Wśród najcenniejszych eksponatów wymienić też trzeba kamienny gmerk, pistolet skałkowy, fragmenty drewnianych rur wodociągowych z XVI-XVII wieku, groty strzał z XV wieku, ostrogi z XVII wieku, fragment kolumny z kościoła św. Jana, sztylet, znalezione na zamku w Rabsztynie kule szwedzkie, czy fragmenty naczyń rzymskich i z okresu brązu. Na uwagę zasługuje ekspozycja etnograficzna oraz górnictwa kruszcowego; stare narzędzia górnicze; moździerz do rozdrabniania rudy, lampki, czy drewniany młot. Kolekcję uzupełniają minerały i jurajskie skamieliny. W muzeum zgromadzono także mapy, monety i stare fotografie. W bogatym dziale historycznym na uwagę zasługuje XIV wieczna rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Cenna jest także kolekcja judaiców oraz zbiory malarstwa.

Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza, 32-300 Olkusz, Rynek 20, Tel./fax.: 32 6434227, 502 263008. Muzeum czynne; poniedziałek – piątek 8.00 – 16.00. Sobota, niedziela – rezerwacja telefoniczna dla grup.

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty