• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Twórcą i wieloletnim kustoszem tego, założonego w 1978 roku muzeum był Stefan Ząbczyński (1912 – 2002), długoletni prezes olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej i Honorowy Obywatel Olkusza. To dzięki jego kolekcjonerskiej pasji możemy dziś oglądać bogate i unikatowe w swoim rodzaju zbiory sprzętu strażackiego, samochodów, konnych sikawek, hełmów, pasów, toporów i mundurów strażackich z XIX i XX wieku.

Jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum jest dzwon alarmowy z 1642 roku, który wcześniej znajdował się w kościele przy klasztorze augustianów.  Szczególną uwagę zwiedzających przyciąga samochód strażacki GAZ-AA. W zbiorach muzeum są także dokumenty, fotografie, medale i odznaczenia oraz stare monety. Wśród bogatej kolekcji przeszło dwudziestu sztandarów uwagę zwraca najstarszy sztandar olkuskiej straży pożarnej z 1885 roku. W zbiorach muzeum jest też bogata kolekcja hełmów strażackich z przełomu XIX i XX wieku. Szczególny charakter ma ekspozycja poświęcona walce o wolność Polski. Można tu zobaczyć mundury, broń, zdjęcia, dokumenty i osobiste pamiątki. Wśród eksponatów jest m.in. mundur żołnierza Legionów Piłsudskiego, czy łóżko polowe żołnierza z armii gen. Andersa. Na uwagę zasługują również eksponaty pochodzące z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, takie jak pasiak, czy różaniec jednego z więźniów, a także listy obozowe więźniów olkuskich z czasów okupacji. Bogate zbiory Muzeum Pożarnictwa są nie tylko zapisem historii olkuskiej straży pożarnej, ale także dziejów miasta.

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej im. Stefana Ząbczyńskiego, ul. Floriańska 8, 32 - 300 Olkusz, tel. 32 6432845, 601 854451, Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 16:00, sobota, niedziela: rezerwacja telefoniczna dla grup powyżej 10 osób.

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty