• Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Kopiec Kościuszki w Olkuszu

Nie tylko Kraków może poszczycić się Kopcem Kościuszki. Taki kopiec, od przeszło 150 lat wznosi się także w Olkuszu.

Ponad 7 metrowej wysokości kopiec zwieńczony okazałym dębowym krzyżem znajduje się przy ul. Sławkowskiej. Kopiec został usypany przez mieszkańców Olkusza w 1861 roku dla uczczenia 44. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Wykorzystano okazję, że wtedy, w dobie odwilży politycznej i narastającej atmosfery patriotycznej możliwe było uczczenie narodowego bohatera. Pierwszą taczkę ziemi na miejsce sypania kopca przywiózł olkuski proboszcz ks. Józef Ćwikliński. W dniu poświęcenia kopca, czyli 15 października 1861r, w obecności licznie zgromadzonych Olkuszan, dwaj górnicy na wysokim dębowym krzyżu zawiesili wieniec. Olkuski kopiec był miniaturą krakowskiego kopca Kościuszki. Miał 5 metrów wysokości i 14 m średnicy. Niestety kopiec długo nie przetrwał. Podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku na rozkaz rosyjskiego dowódcy księcia, generała-majora Aleksandra Szachowskiego krzyż został ścięty, a kopiec zrównany z ziemią. W rozkopanym kopcu Rosjanie znaleźli dokument z nazwiskami projektodawców i wykonawców. Zostali oni aresztowani i zesłani na Sybir. Z inicjatywy dyrektora Szkoły Rzemieślniczej w Olkuszu, inż. Stanisława Baca, kopiec został odbudowany w 1917 roku w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Ten patriotyczny monument stał się miejscem uroczystych spotkań i manifestacji Olkuszan z okazji świąt państwowych i rocznic historycznych.
Kopiec przetrwał okres okupacji niemieckiej, jednak po wojnie został zapomniany. W 1972 roku wymieniono jedynie zmurszały krzyż. Gruntownego remontu i wmurowania pamiątkowej tablicy z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki doczekał się dopiero w latach 1993-94, w związku z obchodami 200. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej.
Kopiec ma wysokość 7 metrów, a wieńczący go krzyż 6 metrów. U podstawy kopca znajduje się osadzona w kamieniu pamiątkowa płyta z opisem jego ciekawej i burzliwej historii. 

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty