• Mapa strony
 • Strona główna
 • Logowanie
 • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Szlakiem pomników

Krynica-Zdrój to nie tylko wody mineralne i piękne górskie krajobrazy. Wygląd miasta urozmaicają liczne rzeźby i pomniki powstałe w czasach dawnych i obecnych.

KRYNICA-ZDRÓJ

Szlakiem Pomników

 

Pomnik Nikifora (Deptak)

Miasto Krynica-Zdrój uczciło 110. rocznicę urodzin tego znanego dziś na całym świecie malarza prymitywisty stawiając jego pomnik w samym centrum uzdrowiska. 9 września 2005 r. uroczystego odsłonięcia dokonał ówczesny prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski, w towarzystwie prezydenta Litwy, Valdasa Adamkusa. Pomnik Nikifora, przedstawiający malarza z pędzlem w dłoni, stoi tuż przy wejściu na krynicki deptak. Ma ponad dwa metry wysokości i wykonany jest z brązu. Na pomniku umieszczono tablicę z napisami w języku polskim i łemkowskim. Epifaniusz Drowniak, znany jako Nikifor Krynicki, żył w latach 1895-1968. Był malarzem-samoukiem, a jego pierwsze prace z ok. 1917 r. nawiązywały do malarstwa ikonowego.

 

Ławka Kraszewskiego (na skraju Parku Zdrojowego)

Ten specyficzny pomnik z popiersiem pisarza znajduje się tuż nad rozlewnią wody mineralnej „Kryniczanka”, kilkadziesiąt metrów poniżej wielkiego szybu nad źródłem „Zuber”. W 1879 r. obchodzono 50-lecie twórczości Kraszewskiego. Krynica również postanowiła uhonorować pisarza. 1 sierpnia 1881 r. odsłonięto pomnik wykonany w Krakowie, w pracowni Hostima, wg rysunku Wojciecha Gersona. W 1905 r. popiersie, pierwotnie sporządzone z gipsu, zamieniono na wykonane z brązu. Ławka jest kamienna, półkolista. Pośrodku, na cokole kamiennym, który zakończony jest profilowym gzymsem, umieszczono popiersie z napisem: „Zakątek J. I. Kraszewskiego”, poniżej –„Pamiątka jego pobytu w 1866 r. uświęca Krynica podczas jubileuszu 1879 r.”.

 


Pomnik Jana Kiepury (przy ul. Piłsudskiego)

Jest to pomnik autorstwa warszawskiego rzeźbiarza T. Markiewicza. Ma 2,8 m wysokości. Odsłonięty 17 lipca 2004 r., powstał z inicjatywy ówczesnej prezes Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego im. Jana Kiepury –Pani Barbary Cieniawy. Odlew z brązu, ustawiony na granitowym cokole, przedstawia Kiepurę śpiewającego z uniesioną w górę ręką. Pomnik stanął na placu przed kinem „Jaworzyna” w centrum uzdrowiska.

Pomnik Adama Mickiewicza z Marysieńką (Deptak)

Został wykonany w 1906 r. według projektu A. Popiela. Pomnik ten przez wiele lat był miejscem różnych uroczystości patriotycznych. Pomysł ufundowania go zrodził się podczas przyjęcia wydanego w sierpniu 1883 r. na cześć ostatniego z żyjących przyjaciół Adama Mickiewicza –Edwarda Odyńca. Pomnik przedstawia popiersie Adama Mickiewicza, obok którego stoi młoda dziewczyna trzymająca w dłoniach kwiaty.

 

Pomnik Józefa Dietla (Deptak –Park Mieczysława Dukieta)

Pomnik za zasługi dla rozwoju uzdrowiska postawili profesorowi Józefowi Dietlowi mieszkańcy Szczawnicy i Krynicy-Zdroju. Wcześniej popiersie Dietla stało w Parku Zdrojowym, gdzie dziś stoi Pijalnia Główna. Obecny pomnik jest dłuta Mieczysława Zawiejskiego i został uroczyście odsłonięty podczas zjazdu lekarzy w 1900 r.

 

Pomnik Obrońcom-Zwycięzcom (przy ul. Piłsudskiego)

Pomnik znajduje się w Parku im. Romana Nitribitta. Powstał  w krakowskiej pracowni Bronisława Chromego w 1986 r. z okazji czterdziestolecia zakończenia II wojny światowej. Przedstawia on trzech żołnierzy z husarskimi skrzydłami na plecach.

Pomnik i Kopiec Pułaskiego (ul. Pułaskiego)

Wzniesiony został w 1926 r. ku czci Kazimierza Pułaskiego i konfederatów barskich. Jest to graniastosłup z orłem wznoszącym się do lotu. Na ścianie pomnika zamieszczony został medalion z podobizną Pułaskiego. Wystawiono go staraniem dr. Franciszka Kmietowicza. Pomnik uległ zniszczeniu podczas okupacji, a jego odbudowę zawdzięczamy inicjatywie Polskiego Koła Filatelistów w Krynicy. Ponownego odsłonięcia dokonano w 1969 r. Obecnie znajduje się na terenie prywatnej posiadłości.

 


Figura Matki Bożej Łaskawej w Parku Zdrojowym

Projekt Figury Matki Bożej Łaskawej wykonał Artur Grottger, krakowski malarz zachwycony pięknem lasu i pobliskim źródełkiem. Pomnik stanął na stoku Góry Parkowej w 1864 r. Fundatorką była opiekunka ubogich –hrabina Seweryna Badeni. Zamówiła ona dwie bliźniacze figury. Jedna stanęła we Lwowie, na Placu Mariackim, a druga –w Krynicy-Zdroju. Figurka Matki Bożej Łaskawej wiąże się z legendą o „Diabelskim kamieniu”. Stanęła ona na miejscu, w którym uboga pasterka modliła się o uleczenie młodzieńca. Cudowne źródełko, które wytrysło u jej stóp stało się celem licznych pielgrzymek chorych. Wokół niego powstało Leśne Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Krynickich Zdrojów.

Pomniki przy Kościołach

Parafia Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju (Kościół Zdrojowy, ul. Kościelna 2)

 • Posąg Chrystusa z krzyżem (1895 r.)
 • Posąg Matki Bożej Królowej (1896 r.)
 • Kamienna Grota z Figurą Matki Bożej Niepokalanej   (przywieziona z Lwowa do Krynicy-Zdroju w 1915 r.)

Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju (ul. Czarny Potok 33)

 • Pomnik Ojca Świętego Papieża Jana Pawła II

 

 Parafia Rzymsko-Katolicka w Tyliczu pw. Imienia Maryi:

 • Pomnik Ks. Bp. Piotra Tylickiego
 • Pomnik Kazimierza Wielkiego
 • Elementy Ścieżki Różańcowej:
 • Pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego
 • Figura Ks. Jerzego Popiełuszki
 • Figura Ojca Świętego Papieża Jana Pawła II
 • Figura Św. Floriana
 • Figura Św. Krzysztofa

 

Pomniki Przyrody


Pomniki Przyrody Nieożywionej:

Diabelski Kamień na Jaworzynie Krynickiej

Jest to skała pochodzenia osadowego (piaskowiec). Wyróżnia się oryginalnym kształtem, przypominając dużego, pięciometrowej wysokości grzyba. Głównymi czynnikami, które nadały kształt  skale były zmiany temperatur i działanie wiatru. W wyniku tych działań skała uległa erozji, co sprawiło, że odpadały od głównego boku odłamy, nadając obecny wygląd kamiennej figurze. Skała związana jest z jedną najpiękniejszych beskidzkich legend.

 

Mofeta w Tyliczu

Jedną z większych mofet w Karpatach możemy obserwować na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Domki w Lesie”. Mofeta Tylicz jest wyjątkową osobliwością przyrodniczą. Stanowi echo działalności wulkanicznej w Karpatach trzeciorzędu (60–50 milionów lat temu). Pokazuje nam, w jaki sposób tworzą się w warstwach skalnych wody mineralne typu szczawa.

 

Pomniki Przyrody Ożywionej:

Lipa drobnolistna w Tyliczu

Przy kościele parafialnym w Tyliczu rośnie lipa uznana za pomnik przyrody. 350-letnia lipa z widocznymi korzeniami przybyszowymi posiada prawie 5-metrowy obwód. Największą ciekawostką są korzenie wykształcone wewnątrz pnia.

Przełom rzeki Muszynka

Przełom rzeki Muszynka pomiędzy Tyliczem a Powroźnikiem stanowi wielką atrakcję turystyczną okolicy. Przełom został wypreparowany przez Potok Muszynka w piaskowcach z Piwnicznej. Dzieli Beskid Sądecki od Gór Czerchowskich. Piaskowce z Piwnicznej tworzą na dnie potoku niewielkie kaskady i szypoty. W rzece możemy zobaczyć pstrągi oraz drobne strzeble, a nad powierzchnią –przelatującego pluszcza.


Sędziwy dąb

W Bereście, przy drodze prowadzącej do Piorunki, w sąsiedztwie cerkwi rośnie sędziwy dąb. Drzewo liczy sobie ok. 400 lat. Dąb ten objęty jest ochroną jako pomnik przyrody.

Rzeźby kwiatowe

Rzeźby Kwiatowe zdobią przepięknie miasto. Są dekorowane na wiosnę i podziwiać je można aż do późnej jesieni. Kolorowe kompozycje kwiatowe składają się z ogromnej ilości roślinnych sadzonek.

W Krynicy-Zdroju można zobaczyć następujące rzeźby kwiatowe:

 • Paw (na początku ul. Kraszewskiego)
 • Łabędź (Park Mieczysława Dukieta)
 • Dzban (ul. Zdrojowa, Park M. Dukieta, Park Słotwiński)
 • Sowa (ul. Cicha)
 • Żaba (al. Nikifora Krynickiego)
 • Jaszczurka (al. Nowotarskiego)
 • Herb Krynicy-Zdroju (ul. Zdrojowa)

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty