Rejestrowanie
  • Mapa strony
  • Strona główna
  • Logowanie
  • Poleć znajomemu

Kategorie:

zaawansowane

Kościół p. w. Wszystkich Świętych

Kościół p. w. Wszystkich Świętych – potocznie zwany „starym kościołem” zbudowany został w 1771 r. z fundacji ks. hrabiego Kajetana Potockiego i parafian dąbrowskich. Konsekracji świątyni dokonał 11 lipca 1824 r. bp tyniecki Grzegorz Ziegler. Wykonany z drewna, o konstrukcji zrębowej, trójnawowy jest jedynym dąbrowskim obiektem na szlaku architektury drewnianej. Wyposażenie świątyni obejmuje: ołtarz główny rokokowy z końca XVIII w. z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w sukienkach metalowych, ołtarze boczne, rokokowe i późnobarokowy krucyfiks z końca XVIII w. Ambona i konfesjonały również pochodzą z końca XVIII w.

Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych jest zaliczany do największych świątyń drewnianych w Polsce. Świątynia powstała z fundacji Kajetana Potockiego, kanonika sandomierskiego i proboszcza w Dąbrowie. Za datę rozpoczęcia budowy przyjmuje się rok 1776. Zachowana do dzisiaj świątynia była trzecim w kolejności parafialnym kościołem.

Skromność i prostotę architektury nagradza piękne wnętrze wypełnione w części barokowo-rokokowymi sprzętami (ołtarze, ambona, organy). Kościół jako jeden z kilku w regionie został wpisany na Szlak Architektury Drewnianej, stanowiąc niewątpliwie atrakcję turystyczną Małopolski. W kościele p.w. Wszystkich Świętych odbywają się koncerty muzyki klasycznej m.in. w ramach Światowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Główny ołtarz zdobi obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W kościele znajdują się zabytkowe konfesjonały, XVIII w. obrazy oraz rokokowe ambony. Teren kościelny ogradza nowsze ogrodzenie (1866 r.). Drewniany płot łączą murowane słupy mieszczące od wewnątrz stacje Męki Pańskiej, murowana brama i ażurowa, czterofilarowa dzwonnica. Trójnawowa, bazylikowa budowla, z prezbiterium zamkniętym wielobocznie i opiętym po bokach dobudówkami skarbczyka i zakrystii posiada troje drzwi wejściowych. Sponad dwuspadowego dachu wyrasta wieżyczka sygnaturki o barokowym kształcie.

Drukuj

Zawartość plecaka

Twój plecak jest pusty